Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Avem un vecin de cartier, care ne hartuieste ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Avem un vecin de cartier, care ne hartuieste sistematic. Ne pozeaza ...

Avem un vecin de cartier, care ne hartuieste sistematic. Ne pozeaza masinile (cand nu sunt parcate perfect...) si posteaza pe infotrafic.facebook, ne lasa bilete cu injuraturi in parbriz, ne vandalizeaza stergatoarele de parbriz.
Nu se poate discuta civilizat si amiabil cu dumnealui.
Ce se poate face in legatura cu pozele pe care le posteaza? Dar cu biletele injurioase lasate pe parbriz? In sensul sa nu mai fim hartuiti si injurati permanent...
~ Conținut șters la cerere ~
Este simplu... Pastrati biletelele, eventual o poza cand vandalizeaza stergatoarele (sau martori...) O plangere penala o sa-l linisteasca.
Am fost anul acesta într-o situație asemănătoare, oarecum, cu situația dumneavoastră. Un vecin cu care aveam un proces civil, n-a găsit altceva mai bun de făcut decât să mă fotografieze permanent când mă vedea că vin sau plec din parcarea blocului cu mașina. Timp de mai multe luni n-am putut face nimic în privința asta, fiindcă n-aveam nicio dovadă că mă fotografiază, dar, într-o bună zi, l-a pus naiba să trimită fotografiile la mine la serviciu, împreună cu o reclamație în care afirma că eu stau acasă în timpul programului de lucru. Cu așa o dovadă clară a hărțuirii, ar fi fost păcat să nu fac plângere penală, așa că am scris-o și depus-o la poliție în aceeași zi. Dosarul este încă în cercetare, dar polițistul care se ocupă de el mi-a spus că netrebnicul n-are nici cea mai mică șansă să scape fără cel puțin o amendă penală (mai ales că are antecedente penale), ca să nu mai zic că mă voi constitui și parte civilă în procesul penal. De atunci, individul cu pricina nici măcar nu se mai uită spre mine, ba chiar mă ocolește când mă vede de la distanță.
Așa că, sfatul meu este ca, până găsiți dovezi pentru restul șicanelor, folosiți pozele postate pe internet ca probă și depuneți cât mai urgent o plângere penală. Nu sunt specialist în drept, dar mă gândesc că și bilețelelor ălora li s-ar putea face o expertiză grafologică, la nevoie.