Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Santaj informatic/date furate/imi cere bani
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Santaj informatic/date furate/imi cere bani

Buna ziua
Am primit un mail (in folderul Spam) de la un individ care sustine ca a instalat un malware pe un site pentru adulti , ca eu am accesat situl si el mi-a furat parola (pe care o si reda ca sa fie credibil probabil). Si ca mi-a accesat si camera si ecranul si contul de Facebook, m-a filmat si daca nu-i trimit 2700$, trimite inregistrarea la toti prietenii mei de pe Facebook.
Unde pot reclama si ce altceva as mai putea face? Sa schimb parola si pe site si pe facebook? Sa sterg toti prietenii de pe facebook? Asta ca asta dar mi-e teama sa mai accesez aplicatia de internet banking (despre care nu pomeneste nimic din fericire). PS: cred ca e vorba de xhamster.com , e singurul accesat in ultimele 3-4 luni, poate mai mult. Si doar citisem de acest site ca nu e in regula
De urgenta,depuneti plangere penala ptr.santaj.

DoruD a scris:

Buna ziua
Am primit un mail (in folderul Spam) de la un individ care sustine ca a instalat un malware pe un site pentru adulti , ca eu am accesat situl si el mi-a furat parola (pe care o si reda ca sa fie credibil probabil). Si ca mi-a accesat si camera si ecranul si contul de Facebook, m-a filmat si daca nu-i trimit 2700$, trimite inregistrarea la toti prietenii mei de pe Facebook.
Unde pot reclama si ce altceva as mai putea face? Sa schimb parola si pe site si pe facebook? Sa sterg toti prietenii de pe facebook? Asta ca asta dar mi-e teama sa mai accesez aplicatia de internet banking (despre care nu pomeneste nimic din fericire). PS: cred ca e vorba de xhamster.com , e singurul accesat in ultimele 3-4 luni, poate mai mult. Si doar citisem de acest site ca nu e in regula

Faceți o reinstalare de Windows și schimbați toate parolele.
Se poate și plângere penala dar va dura mult cercetarea penala.
Astfel de mesaje au primit și persoane care n-au accesat niciodată site-uri deocheate. Nu vă faceți probleme, nu e adevărat.

Citiți acest articol:
[ link extern ]
In primul rand astfel de mailuri sunt trimise constant de asa-zis "hackeri" care cumpara de pe dark web fisiere cu date de la adevaratii hackeri , cei care sparg situri . Ok , userul si parola de Facebook se poate afla si prin phising dar cu conditia ca d-voastra sa accesati un link trimis pe email etc . Putin probabil sa se fi intamplat asa ceva deoarece respectivul amesteca (in necunostinta) termeni si procese . . Camera se poate accesa numai daca Facebook are permisiunea din Windows sa faca asa ceva si numai daca Facebook ruleaza in background . Ecranul monitorului in nici un caz . Asta se poate realiza numai daca aveti deja un malware in sistem . Rulati si scanati cu mai multe programe antivirus sistemul , Microsoft , Bitdefender , Kasperski , Malwarebytes , ESET etc Accesati si setarile de siguranta si confidentialitate ale browserului utilizat la sectiunea permisiuni .
Recent am primit si eu 2 mailuri de la diferti scammeri care imi relatau o situatie similara dar cu OLX si ma amenintau sa le trimit bani altfel imi criptau PC/Laptopul . Aceeasi chestie , pentru asta este musai sa am instalat un cod malitios in sistem ceea ce nu am . Desigur am schimbat parolele si userul de la toate siturile de anunturi si scammerii s-au linistit .
Deci faptul ca respectivii stiu userul si parola unui site nu inseamna ca au control complet asupra sistemului de operare folosit mai ales daca acesta este licentiat , updatat constant si protejat cu un antivirus puternic !
Nu dati click si/sau accesati nici unui link trimis pe email , cat despre plati , parerea mea sa nu platiti dearece ca oricare santajist cine va garanteaza ca nu va mai cere bani din nou si din nou de nenumarate ori . Cautati pe Google "haveibeenpwned.com" si vedeti daca datele contului de email v-au fost sparte . Schimbati periodic parolele siturilor bancare .
muppetz, utilizator
Am primit o gramada de de-astea in ultimii ani. Acum 2 ani insa am primit unul care imi spunea si o parola pe care o foloseam pe o gramada de site-uri (cu exceptia e-mail-ului) si de aceea parea convingator, doar ca faptele prezentate nu corespundeau realitatii. Problema este ca o astfel de parola poate fi compromisa fie prin atacarea calculatorului daca sunt parole salvate, fie prin atacarea bazelor de date ale firmelor. La mine banuiesc ca scurgerea s-a produs la contul de Orange pentru ca in acelasi timp m-am trezit ca am abonament la Netflix facut din Rusia pe Orange Romania... Si google ma anunta ca am parolele compromise. Acum am parole unice pentru orice site. Si nu mai salvez nicio parola in calculator/telefon.
DinuX, utilizator