avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizare la penalizare este legală?!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizare la penalizare este legală?!

Penalizare la penalizare nu este legală, nu? Atunci ce înseamnă când un imberb de administrator se trezește să pună de plată niște penalizări deși nu mai e nicio sumă restanta de plată?! Este legal așa ceva? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Alex_51 , utilizator 16:41, 16 Decembrie 2021
Penalizare la penalizare nu se pune.
Dar, daca dvs ati platit intretinerea pe nu stiu cate luni spre sfarsitul lunii, programul calculeaza automat penalizare pana la data achitarii (daca foloseste program).
ADICĂ dacă eu am achitat cotele pt iunie și iulie în noiembrie o dată cu cotele pt august +PENALIZĂRI pentru iunie și iulie (că presupun că programul se "invredniceste" să le calculeze până la acel moment pt ambele luni), DE UNDE PENALIZARE?

vali m a scris:

Penalizare la penalizare nu se pune.
Dar, daca dvs ati platit intretinerea pe nu stiu cate luni spre sfarsitul lunii, programul calculeaza automat penalizare pana la data achitarii (daca foloseste program).


Ultima modificare: Luni, 13 Decembrie 2021
Alex_51, utilizator
Contestați în scris partea cu penalitățile și luați nr de înregistrare.
Daca nu contestați se poate complica situatia.
Nu ar deveni legal dar veți apărea cu restante.
Ultima modificare: Luni, 13 Decembrie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu cred că ați înțeles ce am întrebat. Cu ce restanțe să apar dacă nu am?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Contestați în scris partea cu penalitățile și luați nr de înregistrare.
Daca nu contestați se poate complica situatia.
Nu ar deveni legal dar veți apărea cu restante.

de la ultima lista afisata si pana in ziua platii se calculeaza pe lista urmatoare
ex: luna august a fost afisata pe 1 oct si ati platit pe 10 oct......pe urmatoarea lista vor aparea si penalizarile calculate in perioada 1-10 oct

programul nu calculeaza automat pana in ziua platii, ci pana in ziua afisarii ultimei luni....




Alte discuții în legătură

Penalitati intirziere ainginer ainginer buna ziua poate sa-mi spuna si mie cineva cum se face calculul penalitatilor de intirziere la plata cotelor de intretinere Cu multumiri (vezi toată discuția)
Afisare intretinere mnmgfd mnmgfd Va rog sa imi spuneti cate zile trebuie afisata intretinerea la vizier? Multumesc! (vezi toată discuția)
Calculul penalitatilor dan27061956 dan27061956 in luna august 2011, asociatia a calculat penalitati pe perioada 01.01.2007 pana la data de 01.08.2011.Calculul penalitatilor a fost intocmit de o persoana ... (vezi toată discuția)