Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizare la penalizare este legală?!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizare la penalizare este legală?!

Penalizare la penalizare nu este legală, nu? Atunci ce înseamnă când un imberb de administrator se trezește să pună de plată niște penalizări deși nu mai e nicio sumă restanta de plată?! Este legal așa ceva? Mulțumesc
Penalizare la penalizare nu se pune.
Dar, daca dvs ati platit intretinerea pe nu stiu cate luni spre sfarsitul lunii, programul calculeaza automat penalizare pana la data achitarii (daca foloseste program).
ADICĂ dacă eu am achitat cotele pt iunie și iulie în noiembrie o dată cu cotele pt august +PENALIZĂRI pentru iunie și iulie (că presupun că programul se "invredniceste" să le calculeze până la acel moment pt ambele luni), DE UNDE PENALIZARE?

vali m a scris:

Penalizare la penalizare nu se pune.
Dar, daca dvs ati platit intretinerea pe nu stiu cate luni spre sfarsitul lunii, programul calculeaza automat penalizare pana la data achitarii (daca foloseste program).

Alex_51, utilizator
Contestați în scris partea cu penalitățile și luați nr de înregistrare.
Daca nu contestați se poate complica situatia.
Nu ar deveni legal dar veți apărea cu restante.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu cred că ați înțeles ce am întrebat. Cu ce restanțe să apar dacă nu am?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Contestați în scris partea cu penalitățile și luați nr de înregistrare.
Daca nu contestați se poate complica situatia.
Nu ar deveni legal dar veți apărea cu restante.

de la ultima lista afisata si pana in ziua platii se calculeaza pe lista urmatoare
ex: luna august a fost afisata pe 1 oct si ati platit pe 10 oct......pe urmatoarea lista vor aparea si penalizarile calculate in perioada 1-10 oct

programul nu calculeaza automat pana in ziua platii, ci pana in ziua afisarii ultimei luni....