Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum sa devii cetatean roman
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum sa devii cetatean roman

2 surori sunt nascute in bistrita din parinti basarabeni ce au trait in Basarabia.

Amandoua au certificate de nastere romanesti, dar sora 1 nu are cnp ul bun ca e duplicat cu al altei femei.

Sora 1 a fost sa ia buletin din bistrita si primarul i a taiat cnp ul.

Sora 2 nu s a mai dus ca a crezut ca pateste la fel. Dar cnpul ei este bun.
Amandoua sunt in ro cu viza de student si au voie sa munceasca doar 4 ore pe zi.

Sora 2 saptamana trecuta a primit deportare ca a muncit 8 ore pe zi si firma a primit 10k ron amenda.

Amandoua au aplicat pt cetatenie romana pe baza bunicilor ca au fost romani inainte de separare. Dar dureaza ani.

Intrebarea mea este :

1. Puteti afla legile din ‘98 daca esti nascut in ro din ambii parinti straini, devii catatean roman ?

2. Pe perioada asteptarii aplicației de cetatenie, esti considerat legal ?

Multumesc
Vioreluts, utilizator
Conditiile de obtinere a cetateniei romanesti sunt cele de mai jos
[ link extern ]
Ai citit doar titlul