Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Doresc sa vand un apartament cu credit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Doresc sa vand un apartament cu credit ipotecar. Cumparatorul ...

Buna ziua! Doresc sa vand un apartament cu credit ipotecar. Cumparatorul are un avans de 39% din valoarea apartamentului. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in acest sens. Va multumesc!
Mergeti la un notar si va indruma acesta.
Va adresati unui birou notarial si in prima faza incheiati un antecontract, in baza caruia dvs primiti avansul de 39%, din sursele proprii ale cumparatorului si stabiliti o data limita pana la care sa incheiati contractul de vanzare.
Intre timp, dosarul cumparatorului este analizat de banca si daca ii aproba creditul, va programati la notar pentru incheierea contractului de vanzare..
Restul de pret, il veti primi direct de la banca, de regula cam in 1-3 zile de la semnarea contractului de vanzare.

Daca banca nu ii aproba creditul cumparatorului, va trebui sa ii restituiti avansul achitat.
Daca vanzarea nu se incheie din cauza cumparatorului, acesta va pierde avansul achitat.
Daca vanzarea nu se incheie din cauza dvs, va trebui sa ii achitati cumparatorului dublul avansului.
raluk0207, utilizator
Daca vanzarea nu se incheie din cauza cumparatorului, acesta va pierde avansul achitat.
Daca vanzarea nu se incheie din cauza dvs, va trebui sa ii achitati cumparatorului dublul avansului.

Clauze valabile doar daca partile nu stabilesc altfel. In rest, e corect.
trandafir2, moderator