avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Doresc sa vand un apartament cu credit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Doresc sa vand un apartament cu credit ipotecar. Cumparatorul ...

Buna ziua! Doresc sa vand un apartament cu credit ipotecar. Cumparatorul are un avans de 39% din valoarea apartamentului. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in acest sens. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 12:59, 14 Decembrie 2021
Mergeti la un notar si va indruma acesta.
Va adresati unui birou notarial si in prima faza incheiati un antecontract, in baza caruia dvs primiti avansul de 39%, din sursele proprii ale cumparatorului si stabiliti o data limita pana la care sa incheiati contractul de vanzare.
Intre timp, dosarul cumparatorului este analizat de banca si daca ii aproba creditul, va programati la notar pentru incheierea contractului de vanzare..
Restul de pret, il veti primi direct de la banca, de regula cam in 1-3 zile de la semnarea contractului de vanzare.

Daca banca nu ii aproba creditul cumparatorului, va trebui sa ii restituiti avansul achitat.
Daca vanzarea nu se incheie din cauza cumparatorului, acesta va pierde avansul achitat.
Daca vanzarea nu se incheie din cauza dvs, va trebui sa ii achitati cumparatorului dublul avansului.
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2021
raluk0207, utilizator
Daca vanzarea nu se incheie din cauza cumparatorului, acesta va pierde avansul achitat.
Daca vanzarea nu se incheie din cauza dvs, va trebui sa ii achitati cumparatorului dublul avansului.

Clauze valabile doar daca partile nu stabilesc altfel. In rest, e corect.
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2021
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, vreau sa vand un apartament printr-o agentie imobiliara. ... Dovis Dovis Buna ziua, Vreau sa vand un apartament printr-o agentie imobiliara. Cumparatorul face imprumut la banca - nu stiu de care (noua casa, credit ipotecar). Va ... (vezi toată discuția)
Am vandut apartament cu credit. vreau să pun întrebări. Chicky12 Chicky12 Buna seara, Îmi pare rău pentru limba mea, nu sunt român. Sper ca vei intelege Multumesc! Îmi vând apartamentul vineri cu credit. Cumpărătorul a luat ... (vezi toată discuția)
Care sunt pasi de urmat la cumpararea unui apartament? dupa găsirea ... nicu940503 nicu940503 Care sunt pasi de urmat la cumpararea unui apartament? Dupa găsirea proprietăți dorite si negocierea cu proprietaul ei, la notar se face un ante contract ... (vezi toată discuția)