Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Care este tratamentul din punct de vedere al TVA-ului?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Care este tratamentul din punct de vedere al TVA-ului?

Buna ziua! O firma inregistrata in scopuri de tva in Romania, presteaza servicii de placare cu gresie si faianta asupra unui imobil situat in Austria, serviciile in discutie sunt facturate catre o firma inregistrata in scopuri de TVA in Italia. Care este tratamentul din punct de vedere al TVA-ului, la ce rand se declara sumele in decontul D300 si daca se declara sau nu in D390? Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Serviciile legate de bunuri imobile, cum este și acesta, au locul prestării unde sunt situate bunurile imobile. Asta poate presupune înregistrarea în scopuri de TVA in Austria și facturarea cu TVA din Austria către firma din Italia.Pentru firma din Romania nu sunt prestări de servicii intracomunitare ci sunt servicii neimpozabile, cu locul prestării in Austria. Nu se declara in D390.D300 rd. 3.
Constantin Vera, Contabil