Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am un apartament in regim hotelier, inregistrat la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am un apartament in regim hotelier, inregistrat la ANAF ca persoana fizica.

Buna ziua!
Am un apartament in regim hotelier ,insa sunt inregistrata la ANAF,ca si persoana fizica (nu am SRL sau PFA)...As dori sa stiu daca pot sa ofer clientului,ptr. decontare ...,contract de inchiriere pt, o zi(clientul fiind angajat la o companie din UE ?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
Clientul cum va plateste cazarea ?
Buna ziua!
Cazarea a platit-o prin Booking.com !
Dvs aveti obligatia sa intocmiti factura conform art 319 din Codul Fiscal .

"art 319 (6) Persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, în următoarele situații:

a) pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii efectuate; "
Pai tocmai asta spuneam ,ca eu nu pot sa ofer factura,datorita faptului ca am regim hotelier ,inregistrat pe persoana fizica la Anaf...si vreau sa stiu daca "contractul de inchiriere" impreuna cu dovada platii prin transfer bancar,sunt valabile pt decontare...la clientii care vor sa faca asta !
Va multumesc !
"eu nu pot sa ofer factura,datorita faptului ca am regim hotelier ,inregistrat pe persoana fizica la Anaf" - asta nu e motiv sa nu faceti facturi .

In textul de lege pe care vi l-am dat mai sus nu se face nici nicio distinctie . Sunteti ;persoana impozabila avand activitate economica. ( cazare in regim hotelier)