avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Daca nu am nimic pe numele meu și locuiesc adresa de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Daca nu am nimic pe numele meu și locuiesc adresa de pe buletin ...

Daca nu am nimic pe numele meu și locuiesc adresa de pe buletin poate sa mi se pună sechestru pe bunuri care nu sunt pe numele meu
Se poate pune sechestru pe bunurile altei persoane in afara de datornic daca acesta a girat.... acel credit...
Dar daca datornicul este mostenitorul unor bunuri si nu a dezbatut succesiunea atunci creditorul poate cere dezbaterea succesiunii in locul datornicului si pune poprire pe bunurile ce ii revin.
Nu o girat cu nimica persoana la care am adresa de pe buletin

Ultima modificare: Miercuri, 22 Decembrie 2021
gi-jane2, moderator
Persoana respectiva nu a girat cu nimica la acel credit

Ionut.ion a scris:

Se poate pune sechestru pe bunurile altei persoane in afara de datornic daca acesta a girat.... acel credit...
Dar daca datornicul este mostenitorul unor bunuri si nu a dezbatut succesiunea atunci creditorul poate cere dezbaterea succesiunii in locul datornicului si pune poprire pe bunurile ce ii revin.

Atunci, daca nu este parte in acel credit, nu are ce sa se intample.
Daca autoturismul îi înscris pe socru se poate pune sechestru pe mașina daca o conduc eu

Ionut.ion a scris:

Atunci, daca nu este parte in acel credit, nu are ce sa se intample.

Alte discuții în legătură

Am fost executat silit cu poprire pe salariu din 2021 pana in ... paul_sonea paul_sonea Am fost executtat silit cu poprire pe salariu din 2021 pana in 2023, timp in care m-a fost retinuta o treime din salariu. Am ramas fara serviciu si nu am nici ... (vezi toată discuția)
Cum se procedează în cazul mai multor executări silite dacă debitorul nu a girat niciun împrumut cu bunuri mobile sau imobile? Alexandru9314 Alexandru9314 Buna ziua, Am 3 intrebari: 1. In cazul mai multor executari silite (cateva IFN-uri + o banca) maximul care se poate lua din salariu este de 1/2? 2. Se ... (vezi toată discuția)
Poate banca pune sechestru pe casa? AlexMartinP AlexMartinP As vrea sa stiu si eu daca banca poate pune sechestru pe o casa care nu este pe numele meu, am doar adresa acolo. Am luat creditul doar cu buletinul, fara ... (vezi toată discuția)