avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am primit decizia de pensionare anticipat, la 57 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am primit decizia de pensionare anticipat, la 57 de ani si 7 ...

Am primit decizia de pensionare anticipat, la 57 de ani si 7 luni si o vechime de 37 de ani 11 luni si o zi pe 23 octombrie 2021 dar nu mi am incetat activitatea,,mai pot prelungi activitatea,Am contract de munca determinat.01. 09..2021 31 08 2022.Trebuie sa depun o cerere la Casa teritoriala de pensii ca nu mi am incetata activitatea. Mai pot prelungi activitatea in 01.09.2022-31.09.2023.? Precizez ca primesc salariu nu si pensie. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:43, 28 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Drepturile de pensie anticipată sau de pensie anticipată parțială se cuvin şi se plătesc de la data acordării drepturilor, dar nu înainte de data încetării calității de asigurat.
Multumesc pentru raspuns,Vreau sa stiu daca mai pot lucra ,eu nu mi am incetat activitatea,desi decizia mi a venit de pensionare anticipata partiala,
Da.
Punteti sa lucrati in continuare.
Ceea ce mai lucrati (stagiul adaugat)va intra in calcul doar la trecerea la limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala atomeielena atomeielena buna ziua ma numesc atomei elena nascuta pe 21 12 1965 lucrez din luna 11 1994 pana inprezent si mai departe si ma intereseaza la ce varsta ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta daniela60 daniela60 Am o nelamurire; lucrez in invatamant din 1 sept 1979, fara nicio intrerupere, invatatoare. Sunt nascuta la 6 febr. 1960 si mi se spune ca ies la pensie in ... (vezi toată discuția)