Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am primit decizia de pensionare anticipat, la 57 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am primit decizia de pensionare anticipat, la 57 de ani si 7 ...

Am primit decizia de pensionare anticipat, la 57 de ani si 7 luni si o vechime de 37 de ani 11 luni si o zi pe 23 octombrie 2021 dar nu mi am incetat activitatea,,mai pot prelungi activitatea,Am contract de munca determinat.01. 09..2021 31 08 2022.Trebuie sa depun o cerere la Casa teritoriala de pensii ca nu mi am incetata activitatea. Mai pot prelungi activitatea in 01.09.2022-31.09.2023.? Precizez ca primesc salariu nu si pensie. Multumesc.
Drepturile de pensie anticipată sau de pensie anticipată parțială se cuvin şi se plătesc de la data acordării drepturilor, dar nu înainte de data încetării calității de asigurat.
Multumesc pentru raspuns,Vreau sa stiu daca mai pot lucra ,eu nu mi am incetat activitatea,desi decizia mi a venit de pensionare anticipata partiala,
Da.
Punteti sa lucrati in continuare.
Ceea ce mai lucrati (stagiul adaugat)va intra in calcul doar la trecerea la limita de varsta.