Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Rectificare estimat declaratie unica dupa termenul de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Rectificare estimat declaratie unica dupa termenul de 31.12

Buna ziua,
Am o intrebare legata de rectificarea declaratiei unice pentru venitul estimat pana la 31.12.
Sa presupunem ca se declara estimat pentru venituri din chirii in lei si se greseste calculul, in loc de 15000 lei, se declara 14.000 lei, cu impozitul aferent pentru anul 2021. La 31.03.2022 contribuabilul realizeaza ca a gresit estimarea si vrea sa rectifice. Nu poate rectifica estimatul fiindca a depasit termenul de 31.12.2021 si nici nu poate depune declaratia de final pe 2021, cu realizatul corect de 15.000 lei pentru ca se pare ca la veniturile din chirii in lei se dubleaza sumele, adica ramane valabil estimatul cat si realizatul si te trezesti ca ai impozit dublu de platit.

Inteleg ca la fel se intampla si cu CASS si CAS daca ai estimat ca ai de plata si vii si cu declaratia finala in care declari ca ai de plata, din nou, sumele se dubleaza. Astfel, pe acelasi exemplu, daca initial am declarat estimat 34.000 lei si realizez ca de fapt sunt 35.000 lei, dar tot dupa 31.12.2021, daca voi depune final, in care sa declar venitul realizat si totodata CAS si CASS, pentru ca din nou, ca si la estimat si la realizat depasesc plafonul, mi se dubleaza toate: impozit, CAS si CASS odata pe estimat si o data pe final.

Cum se procedeaza in acest caz? Eu am presupus ca trebuie rectificat pur si simplu estimatul insa, daca termenul de rectificare este 31.12 si eu realizez ca am gresit dupa aceasta data, ce se intampla?
Amicline, utilizator
Eu am o problema cam identica .Nu am depus declaratiile pe 2020 si 2021. Am mers la ANAF , am vorbit cu ei si mi-au spus sa merg la inceputul lui ianuarie sa le fac . Deci mergi la fisc si cere lamururi.