avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua ! Am primit , de la Parchet (procuror), ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua ! Am primit , de la Parchet (procuror), propunerea ...

Buna ziua !
Am primit , de la Parchet (procuror), propunerea de renuntare la urmarirea penala si ca sunt obligat la munca in folosul comunitatii, 30 zile, in max 5 luni.
Intrebare : aceste 5 luni curg din momentul primirii instiintarii de la Parchet sau dupa ce primesc solutia definitiva, de la judecatorie ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:59, 3 Ianuarie 2022
Puteti merge la politie ca sa fiți luat în evidenta dacă nu veți contesta RUP sau dacă nu va contesta nimeni.
Calculul se face de la ordonanță dar se poate ca la instanta sa se schimbe situatia.
Va poate ajuta și avocatul de caz cu detalii concrete în funcție de caz.
Ultima modificare: Luni, 3 Ianuarie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redeschidere urmărire penală Just-drept Just-drept Am avut un proces nedrept. Procurorul a propus confirmare renuntare urmarire penală (art 318 cpp), iar judecatorul a admis confirmarea la RUP. Sunt ... (vezi toată discuția)
Solutie de renuntare la urm. penala danaa1 danaa1 Procurorul de caz, prin ordonanta a dispus solutia de renuntare la urm. penală fata de niste inculpati. Dosarul e la instanta, dar pana in prezent nu am ... (vezi toată discuția)