Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua ! Am primit , de la Parchet (procuror), ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua ! Am primit , de la Parchet (procuror), propunerea ...

Buna ziua !
Am primit , de la Parchet (procuror), propunerea de renuntare la urmarirea penala si ca sunt obligat la munca in folosul comunitatii, 30 zile, in max 5 luni.
Intrebare : aceste 5 luni curg din momentul primirii instiintarii de la Parchet sau dupa ce primesc solutia definitiva, de la judecatorie ?
Multumesc.
Puteti merge la politie ca sa fiți luat în evidenta dacă nu veți contesta RUP sau dacă nu va contesta nimeni.
Calculul se face de la ordonanță dar se poate ca la instanta sa se schimbe situatia.
Va poate ajuta și avocatul de caz cu detalii concrete în funcție de caz.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat