Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Polita Asigurare .Buna dimineata, desi inchei polita ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Polita Asigurare .Buna dimineata, desi inchei polita PAD pentru locuinta ...

Asigurare
Buna dimineata, desi inchei polita PAD pentru locuinta de cand a aparut. n-am inteles daca este obligatorie si daca trebuie sa aiba continuitate ca data de incheiere. La Taxe si Impozite nu intreaba de ea si nici nu au impus-o, odata cu plata impozitelor, cum era inainte , Multumesc!
În situația în care persoanele fizice sau juridice nu își asigură locuințele aflate în proprietate, nu beneficiază, în cazul producerii unuia dintre dezastrele naturale definite potrivit Legii 260/2008, de niciun fel de despăgubiri de la bugetul de stat sau de la bugetul local pentru prejudicii produse locuințelor. În plus, nerespectarea de către persoanele fizice sau juridice a obligației de asigurare a locuinței constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 100 la 500 lei.
Va multumesc!