Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In ce conditii se poate face Adunarea Generala a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In ce conditii se poate face Adunarea Generala a Proprietarilor ...

In ce conditii se poate face Adunarea Generala a Proprietarilor avand in vedere pandemia?
Cine in afara de presedintele blocului poate convoca Adunarea Generala a Proprietarilor?

Dl Presedinte nu doreste sa faca adunare iar in ultima perioada a impus decizii pentru strangerea unor sume uriase de bani, (66 mii lei /scara x 5 scari), impreuna cu inca 2 membri de comitet (comitetul are 5 membri dintre care unul este presedintele).

Mentionez ca in martie 2019 a fost ultima Adunare Generala a acestei asociatii.
Va multumesc
Pentru a va informa corect si complet asupra dispozitiilor care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari studiati temeinic disp L nr 196/2018
Convocarea adunarii generale poate fi initiata de catre presedinte,comitet executiv sau minimum 20% dintre proprietarii din condominiu
[ link extern ]
Multumesc. Avand in vedere situatia pandemiei, se impune alegerea unui anume loc pt Adunarea Generala?
Spre ex. se poate tine in aer liber pe spatiul din fata blocului pt a putea fi intrunita conditia de 1.5m distanta intre toti participantii? Avand in vedere ca spatiul din fata blocului (aleile sau gradinile) sunt probabil sub jursdictia primariei, trebuie sa cerem vreo aprobare?
Pana in 2019 adunarile se tineau intr-un subsol din bloc in care oricum incapeau foarte putine persoane.
Avand in vedere ca suntem in luna ianuarie,este frig ,ar trebui analizata varianta convocarii adunarii generale a membrilor proprietari pe scari sau tronsoane cu respectarea normelor impuse in perioada de pandemie
Terenul din jurul imobilelor de locuit in comun au fie statut privat fie apartin domeniului public
Puteti analiza oportunitatea convocarii adunarii generale la unitate de invatamant=scoala generala sau liceu
Dar pana la pandemie, au fost foarte multe asociatii care isi desfasurau sedintele de bloc in fata sau in spatele blocului, pe domeniul public sau in scara blocului, in functie de nr de participanti. Pana la pandemie nu a pus nimeni problema locatiei in care se tin adunarile generale sau sedintele asociatiilor de proprietari.

Este vreo prevedere legala care spune unde sa fie tinute sedintele asociatiilor de proprietari inainte de pandemie si in pandemie?

Multumesc
ina2007, utilizator
Legiuitorul a prevazut reguli generale pentru infiintarea,organizare si functionarea asociatiilor d eproprietari
La momentul in care a intrat in vigoare L nr 196/2018 foarte putini prevedeau aparitia unor situatii speciale
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada UNDE sa fie tinute sedintele asociatiilor de proprietari
Atat sedintele comitetului executiv cat si ale adunarii generale pot fi realizate cu respectarea dispozitiilor specifice perioadei de pandemie,respectiv distantare fizica si masti de protectie