Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare CIM cu probleme
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare CIM cu probleme

La firma la care lucrez angajatorul a pus in CIM al angajatilor o clauza de neconcurenta in care scrie ca dupa incetarea CIM angajatul nu are voie sa presteze aceleasi activitati catre terte persoane, aceste terte persoane fiind "societati comerciale, care desfasoare activitati la data incetarii CIM, ale caror nume nu poate fi specificat deoarece piata lor este intr-o continua schimbare".

Conform art. 21, alin. 2, angajatorul trebuie sa PREVADA IN MOD EXPRES tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatilor aflate sub incidenta clauzei de neconcurenta.

Din experienta dumneavoastra, considerati ca in fraza citata mai sus se prevad in mod expres tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatilor aflate sub incidenta clauzei de neconcurenta?
da, societatile comerciale sunt tertii.
E logic ca societatile comerciale sunt tertii, dar ei nu trebuie specificati IN MOD EXPRES in sensul ca trebuie sa se dea numele acestora?
NU ESTE NECESAR SA SE DEA NUMELE ACELOR TERTI.
"tertii" pot fi identificati generic, tocmai pentru ca piata este intr-o continua schimbare - de ex. "societati comerciale care activeaza in domeniul extractiei si prelucarii titeiului".... e destul de clar unde nu poti sa lucrezi , nu-i asa?