avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentară,recuperare creanțe din urma
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentară,recuperare creanțe din urma

Bună ziua ce pot face ca să recuperez majorarea pensiei alimentare de 5000 de lei cu tot cu cheltuielile de judecata tatal meu a fost pus sa îmi.platească câte 350 de lei lunar și 5000 de lei majorarea și nu a respectat hotărârea și îmi trimite doar 500 de lei pe luna
Și am făcut o cerere către ministerul justiției ce pot face dacă am primit asta prin e-mail:
Nr. 78258/2021 din 17.01.2022

Contact - Direcţia Drept Internaţional şi Cooperare Judiciară Serviciul cooperare judiciară internaţională în materie civilă şi comercială; email ddit@just.ro Fax 0372041079,

site internet www.just.ro, Cooperare judiciară internaţională



alexelalex65@gmail.com



Judecătoria Botosani

Jud. Botosani

Dosar nr. 765/193/2020



Ref.: Regulamentul nr. (CE) 4/2009 al Consiliului privind competenţa, legea aplicabilă, recunoaşterea şi executarea hotărârilor şi cooperarea în materie de obligaţii de întreţinere, aplicabil din 18.06.2011; Legea nr. 36/2012



În continuarea corespondenței noastre din 13.09.2021 referitor la obținerea informațiilor în legătură cu adresa și existența veniturilor debitorului obligației de întreținere, transmitem, alăturat, prin poştă, numai instanţei, la dosarul nr. 765/193/2020, răspunsul primit de la Ministerul Justiţiei din Italia (346/2012P, 2213 din 17.01.2021) din care rezultă adresa debitorului şi faptul că acesta realizează venituri şi deţine bunuri în Italia.

În măsura în care solicitaţi recuperarea creanţei din Italia, urmează să transmiteţi la Ministerul Justiției actele menționate în adresa noastră nr. 78258/2021 din 19.08.2021.



Director

Direcţia drept internaţional şi cooperare judiciară
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2022
Alex_toma3, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:16, 19 Ianuarie 2022

scrie aici ce aveti de facut
În măsura în care solicitaţi recuperarea creanţei din Italia, urmează să transmiteţi la Ministerul Justiției actele menționate în adresa noastră nr. 78258/2021 din 19.08.2021.

asta daca vreti sa recuperati prin ei, va dura.
sau luati legatura cu un executor in italia...ceea ce costa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de intretinere D. Cristina D. Cristina Buna ziua. In urma divortului, prin hotarare judecatoreasca, fostul sot ar trebui sa plateasca pensia de intretinere, dar el nu vrea. Specific ca el lucreaza ... (vezi toată discuția)
Executare silită în germania pentru cheltuieli de judecată și pensie de întreținere minori ionita corina ionita corina in urma divortului fostul sot trebuie sa-mi achite cheltuielile de judecata plus pensia alimentara retroactiv de la deschiderea divortului,sentinta este ... (vezi toată discuția)
Punerea in executare a unei hotarari judecatoresti in strainatate claudia7880 claudia7880 Buna ziua, Am o hotarire Judecatoreasca definitiva in urma divortului si s-a stabilit o pensie de intretinere pentru minor ,vreau sa o pun in executare in ... (vezi toată discuția)