Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un minor de 16 ani poate face plangere penala singur ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un minor de 16 ani poate face plangere penala singur pentru infractiunea ...

Un minor de 16 ani poate face plangere penala singur pentru infractiunea de furt simplu?
Pentru persoana lipsită de capacitatea de exercițiu, plângerea se face de reprezentantul său legal. Persoana cu capacitate de exercițiu restrânsă poate face plângere cu încuviințarea persoanelor prevăzute de legea civilă. În cazul în care făptuitorul este persoana care reprezintă legal sau încuviințează actele persoanei vătămate, sesizarea organelor de urmărire penală se face din oficiu.
Ultima fraza am citit-o chiar ieri in cartea profului! Multumesc mult!
Si care, la origine, se afla in codul de procedura penala. Incepeti cu codurile :))