Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despăgubire daune
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despăgubire daune

Bună seara, sunt vinovat într-un accident rutier (eu eram la volan) în care persoana din dreapta ce era cu mine în mașină (pasagaerul) este victima, si-a rupt mana.

În ipoteza în care fapta nu se încadrează ca infracțiune, pot fi obligat sa-i plătesc daune morale sau materiale? Ma poate da în judecata pe parte civila pentru aceste despăgubiri?

Din unele subiecte de pe forum am înțeles ca polița RCA ar acoperi și aceste despăgubiri, se aplica și în situația asta? În caz contrar ce condiții ar trebui îndeplinite ca polița RCA sa acopere aceste daune?

Sebby992, utilizator
Bună seara.

Dacă există o poliță RCA valabil încheiată, pasagerul vătămat se poate îndrepta doar împotriva societății de asigurare, cu o acțiune în daune delictuale, dvs. urmând a fi citat doar ca intervenient, pentru a vă fi opozabilă hotărârea.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
Multumesc frumos pentru raspus dar pe mine ma intereseaza sa stiu daca are cumva si posibilitatea de a-mi cere mie aceste despagubiri si ulterior sa fiu obligat de o instanta de a-i plati o anumita suma de bani.

Ce se poate intampla in cazul in care refuz sa-i platesc daune morale / materiale? (in cazul in care vrea ca eu sa-i platesc aceste despagubiri)

Astfel cum v-am explicat anterior, persoana vătămată nu se poate îndrepta împotriva dvs., ci doar împotriva asigurătorului auto, la care aveți încheiată polița RCA, întrucât acesta a fost și scopul legiuitorului, ca persoana păgubită să poată fi despăgubită.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
In cazul acesta eu imi pot redobandi permisul de conducere inainte sa se solutioneze actiunea civila?

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Astfel cum v-am explicat anterior, persoana vătămată nu se poate îndrepta împotriva dvs., ci doar împotriva asigurătorului auto, la care aveți încheiată polița RCA, întrucât acesta a fost și scopul legiuitorului, ca persoana păgubită să poată fi despăgubită.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

Huidu a omorât mai multe persoane într-un accident, din vina lui exclusivă, și nu a plătit un leu. Acesta este rolul RCA-ului. Deci stați liniștit.
hotumattua, utilizator