avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despăgubire daune
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despăgubire daune

Bună seara, sunt vinovat într-un accident rutier (eu eram la volan) în care persoana din dreapta ce era cu mine în mașină (pasagaerul) este victima, si-a rupt mana.

În ipoteza în care fapta nu se încadrează ca infracțiune, pot fi obligat sa-i plătesc daune morale sau materiale? Ma poate da în judecata pe parte civila pentru aceste despăgubiri?

Din unele subiecte de pe forum am înțeles ca polița RCA ar acoperi și aceste despăgubiri, se aplica și în situația asta? În caz contrar ce condiții ar trebui îndeplinite ca polița RCA sa acopere aceste daune?

Ultima modificare: Duminică, 23 Ianuarie 2022
Sebby992, utilizator
Cel mai recent răspuns: andrei2005 , utilizator 11:09, 26 Ianuarie 2022
Bună seara.

Dacă există o poliță RCA valabil încheiată, pasagerul vătămat se poate îndrepta doar împotriva societății de asigurare, cu o acțiune în daune delictuale, dvs. urmând a fi citat doar ca intervenient, pentru a vă fi opozabilă hotărârea.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
Multumesc frumos pentru raspus dar pe mine ma intereseaza sa stiu daca are cumva si posibilitatea de a-mi cere mie aceste despagubiri si ulterior sa fiu obligat de o instanta de a-i plati o anumita suma de bani.

Ce se poate intampla in cazul in care refuz sa-i platesc daune morale / materiale? (in cazul in care vrea ca eu sa-i platesc aceste despagubiri)

Astfel cum v-am explicat anterior, persoana vătămată nu se poate îndrepta împotriva dvs., ci doar împotriva asigurătorului auto, la care aveți încheiată polița RCA, întrucât acesta a fost și scopul legiuitorului, ca persoana păgubită să poată fi despăgubită.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
In cazul acesta eu imi pot redobandi permisul de conducere inainte sa se solutioneze actiunea civila?

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:


Astfel cum v-am explicat anterior, persoana vătămată nu se poate îndrepta împotriva dvs., ci doar împotriva asigurătorului auto, la care aveți încheiată polița RCA, întrucât acesta a fost și scopul legiuitorului, ca persoana păgubită să poată fi despăgubită.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Huidu a omorât mai multe persoane într-un accident, din vina lui exclusivă, și nu a plătit un leu. Acesta este rolul RCA-ului. Deci stați liniștit.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2022
hotumattua, utilizator

Alte discuții în legătură

Daune accident rutier Tolia Tolia Buna ziua. Un sfat din partea dv., daca se poate. Suntem parte civila intr-un proces cu o firma RCA, pentru obtinerea de despagubiri in urma unui accident ... (vezi toată discuția)
Dosar de cercetare urmarire penala vs actiune civila gheil gheil Buna, sunt parte vatamata intr-un dosar de cercetare a urmarii penale anchetate de politie sub supravegherea procurorului de caz. Deocamdata nu sa stabilit ... (vezi toată discuția)