Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recuperare bijuterii confiscate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recuperare bijuterii confiscate

se pot recupera bijuterile din aur in urma efectuarii unei perchezitii? perchezitia a vut loc in 2002, persoana respectiva fiind scoasa de sub urmarire penala
Daca n-au fost confiscate, da.
da. atita timp cit acestea nu au constituit obiectul material ai infractiunii si prin hotarirea judecatoreasca persoana considerata autor, nu a fost inculpata si pedepsita se impunea restituirea bunurilor .
catalin ciobanu a scris:

da. atita timp cit acestea nu au constituit obiectul material ai infractiunii si prin hotarirea judecatoreasca persoana considerata autor, nu a fost inculpata si pedepsita se impunea restituirea bunurilor .

si ce fel de actiune ar trebui initiata?
In primul rand trebuie sa ne relatati motivarea procurorului din ordonanta de scoatere de sub urmarire penala. Sa ne spuneti daca aveti un proces verbal prin care vi s-au ridicat bijuteriile sau o dovada. Dupa studierea acestora va putem indica procedura de urmat.
De catre cine si prin ce act s-a dispus scoaterea de sub urmarirea penala ?
Ce s-a dispus la scoaterea de sub urmarirea penala cu privire la bunurile confiscate ?
Ce este inserat in procesul verbal de confiscare, cu privire la masura confiscarii ?(sunt confiscate fiind obiect al unei fapte penale sau cu titlul asigurator)