Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... restituire bunuri confiscate in penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

restituire bunuri confiscate in penal

cu ocazia perchizitiei domiciliare intr-un dosar penal au fost ridicate o serie de bunuri in vederea confiscarii. instantade fond a dispus ca o parte din acestea sa fie returnate, solutie ramasa definitiva actualmente.
care este procedura de urmat in vederea returnarii acestora : bani, bijuterii, etc...?
Pe baza procesului verbal de ridicare al obiectelor , posesorul bunurilor ar trebui sa se prezinte in vederea ridicarii de , la organul de urmarire penala care a efectuat perchezitia. :D Normal stiu ca intai era necesara pronuntarea unei hotarari definitive, dar pentru ca este vorba despre restituirea doar a unei parti din bunuri, acelea care s-a dovedit ca nu sunt produs al infractiunii, ele trebuie restuite.
ContSters47264, utilizator
procurorul nu prea mai participa de multa vreme pe la perchizitii....!!!!!!!!
Se adreseaza cerere motivata la organul judiciar.
Se pot restitui si in cursul procesului penal in faza de urmarire penala.