Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Stefan ( sotul) a decedat cu urmasi: sotie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Stefan ( sotul) a decedat cu urmasi: sotie si doi ...

Buna seara. Stefan ( sotul) a decedat cu urmasi: sotie si doi copii majori din prima casatorie. Sotia decedeaza a doua zi. Cine si cat la suta il mosteneste pe Stefan? Notarul zice ca in acest context va da copiilor 25% si atat!!! Va mulțumesc
Soția va moșteni 1/4, iar copiii 3/4.
Buna seara.
25% din ce? Din univers?
Va lipsesc elemente din poveste.
25% din patrimoniul sotului decedat, s-ar duce la sotia supravietuitoare.
In fine probabil ca mai sunt si alte elemente in calcul.
Notarul, de regula, nu are cum sa greseasca, insa succesibilii este posibil sa nu inteleaga totul.

Cota succesorală a soțului supraviețuitor
(1) Cota soțului supraviețuitor este de:
a) un sfert din moștenire, dacă vine în concurs cu descendenții defunctului;

Se aplica textul asta? Teoretic, da.

Pentru lamuriri suplimentare, completati povestea !
Buna seara. Sotia a decedat si ea a doua zi dupa decesul defunctului. Are mama si 2 surori ca si urmasi care sustin ca li se cuvin 75% din patrimoniu. Si doar 25% copiilor defunctului. Cum este posibil?
Copiii il mostenesc doar pe taica-su. Daca de ex aveau o casa in comun, numai jumatate din ea era a tatalui si din aceasta jumatate, 1/4 a luat sotia, 3/4, impart egal copiii. Din toata casa deci , sotia avea 5/8 si copiii 3/8.
Acuma, partea sotiei e mostenita in totalitate de rudele ei.
De aceea in final, voi copiii, veti avea nu chiar 25%, dar cam 37%, da.
Daca casa sau alte bunuri erau proprii ale tatalui, sotia mostenea 1/4 din ele, patrime care era mostenita de ai ei.
O sa va explice notarul.
Anama446677 a scris:
...sustin ca li se cuvin 75% din patrimoniu.

...din patrimoniul cultural al umanității :)

Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului UNEI persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în ființă. (art. 953 c. civ)

Moștenirea ... „e” două, în speță! (e câte una după fiecare defunct, luat în parte). Sunt două moșteniri diferite. Sunt două patrimonii în discuție.

Or, dacă ar fi careva tentat să adune patrimoniul mortului cutare cu patrimoniul neîngropatului cutărică și să împartă rezultatul la ... plopii fără soț, este evident că nu veți reuși să vă înțelegeți.

E ca-n matematică. Contează ordinea operațiilor.

Cele două moșteniri se dezbat pe rând, în ordinea deceselor.

De pe urma defunctului Stefan au rămas:
- soția supraviețuitoare (Respira la data morții lui Stefan? Este supraviețuitoare! Nu are impotranță că a murit a doua zi după Ștefan. Ne înteresează dacă exista/dacă era în ființă în clipa morții soțului său. Discuția se complică în cazul comorienților, dar nu-i cazul în speță).
- și copiii defunctului.

Cota succesorală a soțului supraviețuitor în concurs cu descendenții defunctului este de 1/4 (și copiii au restul de 3/4).

Din ce?
Din patrimoniul defunctului, adică al lui Sfefan.

Patrimoniul lui Ștefan se compune din:
- bunurile lui proprii
- și PARTEA LUI din bunurile comune. (cu nevasta, cu vecinul, cu cine avea el bunuri în comun, căci nu-i musai ca un bun comun să fie doar al soților. Partea altuia/altora din bunul comun, rămâne a cui era.)

De pe urma soției sale au rămas ca moștenitori: mama și surorile defunctei. Ele culeg împreună întreaga moștenire a rudei lor, întregul patrimoniu al defunctei lor fiice/soră.
Din ce se compune patrimoniul ei?
- din bunurile ei proprii.
- din PARTEA EI din bunurile comune (Partea care NU a intrat în moștenirea lui Stefan, cum ar fi, teoretic, jumătatea EI de casă, dacă a existat o casă cumpărată/construită împreună cu Ștefan/în timpul căsătoriei sub regimul comunității de bunuri)
- și din ceea ce a moștenit ea de la Stefan (adică pătrimea moștenită de ea din patrimoniul lui Ștefan).
Nu insist asupra calculelor, că au fost deja făcute mai sus.
romascanu, moderator