Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Stefan ( sotul) a decedat cu urmasi: sotie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Stefan ( sotul) a decedat cu urmasi: sotie si doi ...

Buna seara. Stefan ( sotul) a decedat cu urmasi: sotie si doi copii majori din prima casatorie. Sotia decedeaza a doua zi. Cine si cat la suta il mosteneste pe Stefan? Notarul zice ca in acest context va da copiilor 25% si atat!!! Va mulțumesc
Se mai poate discuta despre tipul de relatie, ce avea ca bun propriu fiecare, daca exista vreun testament... Apoi, deschiderea sau nu a succesiunii si acceptarea sau nu a acesteia... Trebuie puse la dispozitie toate elementele. Se poate discuta doar pe concret.
Situatia este relativ des intalnita in Romania! Gratie retelei rutiere impecabile, a soferilor, a pietonilor, a vitelor, etc, etc, in tarisoara noastra se moare in draci in accidente de circulatie. In 2020 au decedat 1646 de persoane. O situatie in care el si ea sunt victime e nu numai plauzibila, e cel mai des intalnita. Tot statistica ne spune ca nu prea mor ,,simultan". In concluzie cazul discutat aici e unul banal.