Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotarare abuziva fara vot
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotarare abuziva fara vot

De curand s-au montat senzori de miscare pentru iluminatul pe casa scarii.Hotararea s-a luat fara a fi aprobata de 2/3 din membrii Adunarii Generale.Cum pot proceda pentru a anula aceasta hotarare si a reveni la iluminatul cu becuri?
Doresc sa precizez ca sensibilitatea de detectie a acestora este indoielnica (stau langa el ,ba se aprinde,ba nu) , iar pretul de persoana estimativ pentru perioada cand erau montate becuri (dintre care economice) era de 7 lei. Scara blocului nu beneficiaza de iluminat natural si e bezna.Imi doresc sa revoc hotararea si sa se revina la iluminatul cu becuri.Va rog sa ma ajutati.Sunt persoane in varsta si copii care nu merita sa aiba parte de acest tratament.Multumiri.
Alex-U, utilizator
Hotararile se iau cu jumatate plus unul, nu cu doua treimi.
Articolul 51
Adunarea generala a asociatiei de proprietari hotaraste, cu acordul a doua treimi din numarul total al proprietarilor din condominiu, asupra oricarei actiuni vizand modernizarea condominiului, cum ar fi transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent apartinand imobilului respectiv, adaugarea de elemente noi, amenajarea corpurilor de cladiri destinate folosintei comune sau crearea unor astfel de corpuri, cu conditia ca ea sa fie conforma destinatiei condominiului, cu respectarea legislatiei in vigoare.

doar judecatoria poate anula aceasta decizie.....dar merita?
in prima faza mai bine cereti reglarea lor in functie de necesar(sensibilitate,durata)
Hotărârea este nulă de drept pentru că nu au fost consultați locatarii.Cum procedez pentru a se reveni la starea inițială de iluminare(cu becuri) ?
Întocmesc o listă cu proprietarii care doresc acest lucru și o supun atenției administratorului care este obligat,din punct de vedere legal dacă se crează majoritatea de 2/3, să implementeze această hotărâre?
repet...nulitatea o poate constata doar o instanta

strangeti semnaturi de la 20% din proprietari si convocati o adunare in care sa discutati aceasta problema