Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. AS DORI SA INTREB DACA SE POATE FACE UN ACT ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. AS DORI SA INTREB DACA SE POATE FACE UN ACT PRIN CALE ...

Buna ziua.
As dori sa intreb daca se poate face un act prin cale legala ca o persoana care a trait in concubinaj si traiesc inca in afara de cununia civila, sa treaca pe acelasi nume, sa poata avea dreptul la despagubiri in cazul in care decedeaza sau pleaca din locuinta. eu momentan traiesc in concubinaj cu cineva de peste 5 ani, suntem cununati religios dar nu civil si as vrea sa pot face un act cu sotul sa nu fiu data afara peste timp de copii lui daca ceva se intampla cu el sau daca se intampla sa ne despartim sa pot fi despagubita, in conditiile in care am participat in egala masura la inbunatatiri si renovari.
Manuela Rășină, administrator
Da. Actul se numește căsătorie.
Cununia dvs religioasa nu are nici o valoare in fata legii.Poate sa va faca un testament,puteti asa cum s a mentionat anterior sa va casatoriti,,puteti sa strangeti din timp actele care dovedesc investitia dvs daca bnanuiti ca nu are ganduri serioase de viitor etc...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Daca il convingeti sa va dea drept de uzufruct viager pe casa sau macar pe o camera, v-ati scos. Asta ar insemna ca nu va mai da nimeni afara si ca puteti renunta la drept pt o suma de bani , asta ca sa va recuperati investitia.
Sau sa faceti la notar un act prin care sa va DONEZE o cota parte din casa. Un sfert, o jumatate .....Cu acutul de donatie deveniti proprietar cu drepturi depline pe cota dv. Succes