Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am o intrebare pentru dumneavoastra. Am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am o intrebare pentru dumneavoastra. Am vrut sa ma ...

Buna ziua! Am o intrebare pentru dumneavoastra. Am vrut sa ma amgajez pe 4 ore, luni si vineri, part-time. In fine. Am vorbit cu cineva si a inteles ce vreau, exact acesta era si anuntul initial. Ideea e ca pe contract sunt trecute 8 ore, 25 de milioane salariu. Am intrebat de ce. Mi-a raspuns ca este un contract standard. De asemenea, m-a pus sa semnez toate foile, fiind printre acestea si cerere incetare contract individual de munca, spunandu-mi ca trebuie sa-l semnez si pe acesta. Asa ceva nu se face…
Ce se mentiona in cererea de incetare ?

C.i.m. este intocmit gresit ....
Se specifica în cererea de incetare a contractului de munca individual: Subsemnata X, va rog sa-mi aprobati incetarea activitatii.conform art. 55 lit. b) Codul Muncii. Vi se pare normal ce v-am specificat mai sus?
Nu este normala o astfel de situatie .... angajatorul o poate folosi oricand impotriva dvs.
Sfatul meu: caută alt loc de muncă. Într-o zi te poți trezi că îți spune patronul: vreau să te culci cu mine, altfel te dau afară, ai cererea de incetare a contractului de munca deja semnată de tine.
Un nenorocit angajatorul.Asa m-a pus si pe mine. Era chiar ziua mea de nastere. Am semnat in acceasi zi si contract de munca si demisia. Am lucrat 2 luni dupa care am gait in alta parte. Litera b e de comun acord, nu beneficiezi nici de somaj.