Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca pe data de 09 ianuarie mi s-a suspendat permisul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca pe data de 09 ianuarie mi s-a suspendat permisul de conducere ...

Daca pe data de 09 ianuarie mi s-a suspendat permisul de conducere pentru o perioada de 90 de zile pentru depasirea vitezei maxime admise si pe data de 01 februarie am sustinut testul de verificare a cunostintelor pe care l-am promovat pot sa mai beneficiez de reducerea de 60 de zile cum era mentionata in legea veche avand in vedere ca permisul a fost suspendat pe legea veche sau se aplica prevederile noii legi si beneficiez de reducere de numai 30 de zile? Va multumesc frumos!

florin0369 a scris:

Cei de la politie au spus ca se tine cont de cand s=a dat testul fiind aplicabile noile reglementari.

Uitati aici un exemplu ca nu e asa, pur si simplu cei de la politie nu cunosc legea , mai e un utilizator care a dat testul pe 26.01 :
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Alt link despre faptul ca legile nu se aplica retroactiv, pentru fapte din trecut:
www.avocatnet.ro/articol_441...
[ link extern ]
latka, utilizator
Va multumesc pentru timpul acordat si raspunsurile date.
Azi am vorbit la Politia Rutiera si mi-au spus ca suspendarea va fi pentru 60 de zile si se va reduce perioada numai cu 1/3 adica 30 de zile. In aceasta situatie ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc frumos!
In logica celor de la politia rutiera utilizatorul care a sustinut examinarea pe data de 26 ianuarie intra pe legea veche deoarece Ordonanta nr. 1 este din data de 27 ianuarie.
Logica e gresita oricum, dupa cum ati observat ca scrie in art. 6 din codul civil conteaza data savirsirii faptei, consemnata in cazurile dvs. si ale colegului de "suferinta" prin PV de contraventie. Deci se aplica legea veche in ambele cazuri. Angajati-va avocat si dati politia in judecata, pentru nerespectarea art.6 cod civil.
latka, utilizator
Va multumesc frumos!