Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara, as avea o intrebare, daca ma poate ajuta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara, as avea o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: ...

Buna seara, as avea o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: Fiului meu i s-a desfacut azi contractul de munca pt. ca i s-a desfiintat postul. Are vechime totala in munca de 15 ani si un salariu lunar brut lunar de 6324 lei. Isi face dosarul pentru somaj, dar intrebarea mea ar fi: Ar putea cineva sa-mi spuna cat va fi indemnizatia pentru somaj ? Va multumesc.
Ce vechime in munca are fiul dvs.?
Am zis, 15 ani
Indemnziatia de somaj = 75% din valoarea ISR, la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea (asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare) unei cote procentuale diferențiate în funcție de stagiul de cotizare .... 7%, pentru persoanele cu un stagiu de minimum zece ani;

Indemnizatia de somaj = 375 lei + 7% x media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare
Multumesc maestre, toate cele bune va doresc