Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Unde sa autorizez activitatea? (lucru online de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Unde sa autorizez activitatea? (lucru online de acasă)

Bună,

Dacă fac un pfa pentru a lucra remote (de acasă, pe calculator) pentru firme din străinătate, unde trebuie sa imi autorizeze activitatea economica?
La sediu, la punct de lucru sau la terți?
Ce înseamnă mai exact "la terți"? Am citit articole în care sunt definiții diferite pentru acest termen și nu mai știu ce sa cred.
Deschideti firma la Registrul comertului si declarati activitatea la ANAF, cu sediul social la domiciliul dvs. sau acolo de unde lucrati.
Gasiti informatii despre terti in DEX, aici: [ link extern ]
Buna ziua,

Trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale.

Activitatea o derulati acasa, incheiat un contract de comodat prin care atestati sediul social.

Nu prestati o activitate la terte persoane, la domciliul acestora.

Aveti in vedere si implementarea GDPR, daca veti prelucra date personale.

În data de 4 mai 2016 au fost publicate în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene cele două acte normative care compun pachetul legislativ privind protecţia datelor la nivelul Uniunii Europene:

- Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi privind libera circulaţie a acestor date şi de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecţia datelor),

- Directiva (UE) 2016/680 referitoare la protecţia datelor personale în cadrul activităţilor specifice desfăşurate de autorităţile de aplicare a legii.

Regulamentul (UE) 2016/679 actualizează principiile stabilite încă de acum două decenii de Directiva 95/46/CE care și-a încetat aplicabilitatea.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat