Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Vă rog să-mi spuneți dacă un consilier ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Vă rog să-mi spuneți dacă un consilier județean ...

Bună ziua,
Vă rog să-mi spuneți dacă un consilier județean poate participa la un concurs pentru ocuparea unui post contractual vacant, în sensul că poate exista o incompatibilitate în acest sens. Dacă da, care este cadrul legal?
Mulțumesc!
Legea 161/2003
art. 88
(1) Funcția de consilier local sau consilier județean este incompatibilă cu exercitarea următoarelor funcții sau calități:
......
c) calitatea de funcționar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului județean ori al prefecturii din județul respectiv;
.....
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Este vorba de un consilier județean care a participat la un concurs (și a fost declarat admis!!!), dar instituția este subordonată primăriei. Deci, a avut voie.
Zi frumoasă!