Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Preschimbare CI termen expirare Barbat fiind, in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Preschimbare CI termen expirare Barbat fiind, in proces de divort, ...

Preschimbare CI termen expirare

Barbat fiind, in proces de divort, trebuie sa schimb cartea de identitate pentru expirarea termenului valabilitatii. Pentru aceasta, mai este necesar certificatul de casatorie? Este suficient sa fac dovada faptului ca este o chestiune de zile pana la pronuntarea divortului? Actul este la viitoarea fosta sotie si nu doresc sa o contactez, in plus, este o distanta de aproximativ 600 de km fata de locul in care domiciliez.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
La data depunerii cererii de emitere a cărții de identitate trebuie sa faceți dovada stării civile. Dacă sunteți căsătorit trebuie sa prezentați certificatul de Căsătorie , chiar dacă mai este și o singura zi pana la pronunțarea divorțului. Dacă nu îl mai aveți, aveți dreptul sa solicitați un duplicat, chiar prin intermediul SPCLEP - ului unde depuneți cererea pentru cartea de identitate.
În lipsa acestuia vi se va emite o carte de identitate provizorie.