Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... peretele dintre un dormitor si un balcon deschis este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

peretele dintre un dormitor si un balcon deschis este perete ...

peretele dintre un dormitor si un balcon deschis este perete comun,apartine de fatada blocului?ca sa montez o jaluzea pe fereastra care da in balcon este necesara autorizatie de constructie sau alte aprobari?
peretele face parte din fatada si este parte comuna
se pot monta jaluzele/rulouri exterioare fara a fi nevoie de autorizatie
in asociatie pot exista reguli de instalare legate de culoare/format(daca fiecare isi monteaza rulouri in culoarea preferata,fatada blocului va avea de suferit pe partea de aspect)
atunci fatada este considerat atat peretele cat si parapetele balconului din dreptul lui? practic proprietatea formata din balcon si apartament este divizata in 2 de acest perete?
Exteriorul balconului reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au drept legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari