Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut.Mi a fost suspendat permisul pe 90 de zile ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut.Mi a fost suspendat permisul pe 90 de zile pentru conducerea ...

Salut.Mi a fost suspendat permisul pe 90 de zile pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice. Aparatul etilotest a arătat o alcoolemie de 0,09.Mi s a spus că pot să îl recuperez după 30 de zile daca promovez acel test, dar după ce l am promovat cei de la inspectorat mi au spus că perioada nu se poate reduce. Tind sa precizez că nu a avut loc niciun accident.
Daca fapta s-a intimplat in ianuarie, iar examenul l-ati dat in februarie sa stiti ca politia s-a apucat de aplicat retroactiv noul cod rutier, prin care nu se mai acorda reducere atunci cind fapta se numeste "conducere sub influenta bauturilor alcoolice". Nu sunteti singurul in aceasta situatie. Gasiti pe forum discutii asemanatoare.
Un exemplu aici:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ok. Multumesc de raspuns.