Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz 45 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz 45 zile

Buna ziua,

Am intrebare legata de perioada de preaviz si orice informatie pertinenta ne-ar ajuta.

Sotia mea, angajat cu CIM, are stipulat in contractul de munca 45 zile lucratoare ca perioada de preaviz de la depunerea demisiei. In codul muncii II/5/8 aceasta perioada de preaviz este specificata pentru functii de conducere, insa ea nu a avut o functie de conducere ci doar de executie - lucru ce poate fi usor demonstrat - nu a avut pe nimeni in subordine si nu avut nici o putere decizionala in cadrul companiei, desi avea un titlu pompos de Account Manager. Evident 'dragostea cu sila' nu este o optiune, invocand perioada de praviz de 20 zile iar angajatorul de partea lui invoca pe cea din contract de 45 zile.

De multe ori angajatorii cu un turnover mare de personal, cum este si actualul, abuzeaza prin contract si isi securizeaza o durata mai mare tocmai din motivul lipsei de personal calificat si disponibil pe piata muncii.

Primeaza contractul sau codul muncii?

Cum am putea solutiona aceasta situatie, si daca s-ar ajunge in instanta, ar avea sanse de castig?
Multumesc anticipat.
ATB30, utilizator
Account manager este mentionat in documentele angajatorului ca functie de conducere?

Buna ziua,

Nu, in organigrama este chiar ultima de la coada.
Cornel Vasile a scris:

Account manager este mentionat in documentele angajatorului ca functie de conducere?

Eu am întrebat dacă este functie de conducere..... da sau nu?
asa cum am mentionat in postul initial, nu este functie de conducere ci executie. In contract doar Manager fara prerogative specifice sau alte mentiuni.
Nu contează ce afirmati dvs, ci cum apare acea functie in organigrama angajatorului...de conducere sau de execuție.
Cornel Vasile, Consilier juridic