Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia 59/2021 a ICCJ este aplicabilă şi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia 59/2021 a ICCJ este aplicabilă şi asistentilor medicali ...

Decizia 59/2021 a ICCJ este aplicabilă şi asistentilor medicali din cadrul unităţilor de asistenţă socială?
Decizia 59/2021 a ICCJ nu face distinctie intre unitati de asistenta sociala sau unitati medicale.

Inalta Curte a statuat că, încadrarea asistenților medicali absolvenți de studii sanitare postliceale sau superioare de scurtă durată într-o specializare de profil clinic care au dobândit gradul de principal și, ulterior, au absolvit studii superioare de asistent medical generalist sau de moașă, în funcția corespunzătoare studiilor superioare absolvite, în condițiile art. 207 alin. (2) și (3) din Legea nr. 95/2006, intervine de drept, nefiind condiționată de îndeplinirea altor cerințe pentru promovarea în funcție, respectiv de încadrarea în cheltuielile de personal aprobate în buget, conform art. 31 alin. (8) din Legea-cadru nr. 153/2017 și de transformarea postului avut într-un post corespunzător studiilor superioare absolvite.