Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Avem urmatorul caz. Un angajat foloseste ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Avem urmatorul caz. Un angajat foloseste mai multe ...

Buna ziua!
Avem urmatorul caz. Un angajat foloseste mai multe trasee de deplasare la si de la locul de munca. Exista un traseu in care duce copii la scoala. In aceasta situatie angajatorul poate refuza declararea acestui traseu?
Buna ziua,
Poate refuza declararea traseului dar pe proprie raspundere ( scrie in rubrica din fisa "refuz declarare traseu" si semneaza sub, dar o face pe proprie raspundere.

Cat despre traseu...
Art. 2 din H.G. 1425/2006 spune:
10.accident de muncă de traseu:
a) accident survenit în timpul și pe traseul normal al deplasării de la locul de muncă la domiciliu și invers și care a antrenat vătămarea sau decesul;
b) accident survenit pe perioada pauzei reglementare de masă în locuri organizate de angajator, pe traseul normal al deplasării de la locul de muncă la locul unde ia masa și invers, și care a antrenat vătămarea sau decesul;
c) accident care a antrenat vătămarea sau decesul, petrecut pe traseul normal al deplasării de la locul de muncă la locul unde își încasează salariul și invers, dacă acesta este organizat de angajator în afara unității;
Ionut.ion, utilizator
Multumesc!
In fisa individuala ssm se mentioneaza traseul si intervalul orar in care se face deplasarea in baza declaratiei lucratorului. Angajatorul poate impune un anumit traseu si un anume interval orar numai daca asigura transportul cu mijloace proprii pe cheltuiala sa.