Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cont business - nevoie de firma?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cont business - nevoie de firma?

Salutare, am si eu o nelamurire, daca vreau sa folosesc whatsapp, facebook, Instagram business, am nevoie de o firma? Vreau sa vand niste ornamente de gradina din ciment, vanzari de 100-200 lei pe luna, as avea nevoie de firma? Daca postez acolo fara a avea un pfa/srl se poate considera evaziune fiscala?
Buna ziua,

Cata vreme vanzarea este una constanta, iar dumneavoastra incasati venituri, trebuie sa detineti o forma de exercitare a activitatii comerciale.

Serviciile de implementare GDPR pentru site web reprezintă următoarele masuri tehnice pentru conformitatea la prevederile impuse de GDPR:

Realizarea unui audit pentru a releva stadiul actual si lipsurile existente;
Intocmirea unei politici de utilizare a fișierelor de tip cookies;
Includerea unui script de notificare, informare, preluare si retragere a consimțămantului granulat (defalcat) pentru utilizarea fișierelor de tip cookies;
Asigurarea existentei unui sistem de jurnalizare a activității pe serverul de găzduire la nivel de cPanel – panou de administrare a accesului la contul de găzduire, incluzand jurnalizarea accesului WEB, FTP, SSH, SQL, EMAIL, etc.;
Asigurarea unui sistem de backup la nivel de cont de găzduire web;
Instalarea certificatului SSL pentru navigarea web;
Implementarea unui sistem de jurnalizare a activității siteului web;
Instalarea unui sistem de firewall, anti malware;
Elaborarea unei politici de procesare a datelor personale adaptata specificului organizației, terților si modului de interacțiune cu clienții săi, incluzand de politica, declarația de conformitate, modul de exercitare a datelor cu caracter personal;
Actualizarea formularisticii utilizate, modului de preluare a informațiilor, a modului de procesare a datelor;
Reglementarea modului de comunicare cu siteuri terțe si partajarea, exportul sau importul de date;
Acord de prelucrare date pentru asigurarea relației cu furnizorul de servicii de găzduire, servicii de curierat, fisa de intrare in service;
In funcție de fiecare situație se vor emite recomandări de masuri tehnice si organizatorice suplimentare pentru
– fortificarea serverului
– fortificarea panoului de administrare a contului de găzduire
– fortificarea panoului de administrare a siteului web
– fortificarea interfețelor protejate de site, etc.,
– masuri privind realizarea copiilor de rezerva on server si offline;

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat