Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura din Polonia cu TVA 19%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura din Polonia cu TVA 19%

Am primit o factura din Polonia, in lei, cu TVA romanesc 19%. Furnizorul nu are inscris pe factura cod de TVA romanesc. Codul de TVA polonez e valid in VIES. Cum o inregistrez in declaratiile 394 si 390? E TVA deductibila?
Daca ati primit asa factura nu este emisa corect de furnizor. El trebuie sa va factureze fara TVA in baza codului dvs valid in VIES si sa faceti taxare inversa aici . Atunci se declara in 390 fara 394.

Daca furnizorul nu va reface factura , atunci intrucat marfa a ajuns din Polonia in Romania dvs realizatti o achizitie intracomunitara de bunuri si care va fi declarata in 390 cu total factura ( valoare + TVA 19% ) si se face taxare inversa aici cu toata valoarea .
Se declara in 390 fara 394.

Am avut in vedere o circulara emisa de MFP pt astfel de cazuri :

"În ceea ce priveşte obligaţiile ce îi revin beneficiarului român ca urmare a efectuării unei achiziţii intracomunitare de bunuri sau servicii, taxabile în România, indiferent dacă a primit o factură cu sau fără TVA din alt stat membru, precizăm că acestea diferă în funcţie de modul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 316 sau art. 317 din Codul fiscal. Astfel, indiferent dacă s-a înregistrat sau nu în ROI, pe lângă respectarea regulilor stabilite de legislaţia în domeniul TVA referitoare la determinarea locului prestării/achiziţiei intracomunitare, exigibilitate, cota
aplicabilă, baza impozabilă, facturare, scutiri ş.a., beneficiarul va avea şi următoarele obligaţii:
- dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, va avea obligaţia să depună decontul de TVA (formularul 300) în care să înregistreze taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii ca taxă colectată şi deductibilă, şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) ."
Va multumesc. Spuneti-mi va rog, pentru o factura primita din Germania pentru inchiriere domeniu internet/actualizare informatii pentru domeniu internet, locul prestarii este in Romania? Firma germana va trebui sa emita factura fara TVA, aplicandu-se taxare inversa in Romania?
da corect . Locul prestarii dpdv al TVA e in Romania si se face taxare inversa aici .