Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru gresit

Buna ziua,
Am o problema si anume un cadastru efectuat gresit, sau cel putin asa banuiesc.
Mama mea a mostenit prin donatie un teren in suprafata de 25.000 metri patrati. Dupa efectuarea cadastrului (cadastru efectuat prin primarie) terenul apare avand o suprafata de 22.769 metri patrati.
Am fost la primarie si cei de acolo mi-au zis sa merg la Oficiul pentru Cadastre. Cei de la Oficiul pentru Cadastre mi-au zis ca ei fac cadastru functie de actele trimise de primarie.

Cum as putea sa verific daca cadastrul a fost efectuat sau nu gresit ?
Ce acte imi trebuie si de unde sa le iau ?

Multumesc.
Zi buna.
donatia se face doar intre vii si necesita intabulare prealabila. probabil ca e vorba de o mostenire, unde, in lipsa unui act de intabulare a terenului, s-a declarat in fata notarului suprafata de.25000 mp. daca vreti sa contestati masuratoarea, trebuie s-o repetati. angajati un cadastrist sa re-masoare. tineti seama ca rezultatul poate fi acelasi.
adriandimitriu, utilizator
Donatia a fost facuta cand traia batrana in fata notarului, un teren in suprafata de 25.000 mp.
Asa cum spuneti, cel mai probabil ca sa ne convingem ca masuratoarea a fost facuta corect trebuie sa angajam un cadastrist.
Multumesc.
Mie mi se pare cusuta cu ață albă. Nu am văzut nicăieri in realitate o suprafață de fix 25.000 mp.