Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, am avut un proces cu o firmă de transport ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, am avut un proces cu o firmă de transport la care ...

Bună ziua, am avut un proces cu o firmă de transport la care lucram ca șofer și am plecat de la această firmă fără preaviz de 20 de zile pentru că nu se respecta contractul de muncă, am fost dat în judecata de către firmă, care mia cerut 1000 de euro prejudiciu adus firmei, Vreau să precizez ca am făcut plângere la itm pentru programul care îl aveam de 15-16 ore pe zi trei zile pe săptămână, și neplata salariului pe ultimele zile din lună și zilele de concediu, cei din firma au semnat pe statul de plată în locul meu la venirea itm în control și in tribunal au spus că eu am semnat, evident că am făcut expertiză grafologica si sa dovedit că nu era semnătura mea. Să nu o mai lungesc, am avut câștig de cauză la Sibiu și la Alba-Iulia unde sa făcut apel. Am primit doar cheltuielile de judecata, procesul a durat 2 ani, am câștig de cauză dacă deschid un proces pentru daune morale și fals în semnătura privată și uz de fals, aștept un răspuns, mulțumesc.
Veți putea avea câștig de cauza pentru fals dacă în procesul câștigat s-a efectuat expertiză grafologica si s-a dovedit că nu era semnătura dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna seara,

Puteti solicita daune materiale pentru prejudiciul creat.
Pentru a obtine daune morale trebuie sa dovediti ca ati suferit un prejudiciu de ordin moral si in ce consta acest prejudiciu. Daunele morale propriu-zise sunt consecinta atingerii directe adusa unor valori care nu au nici un corespondent patrimonial.
Da, sa efectuat expertiză grafologica la Cluj și sa dovedit că nu este semnătura mea, instanța nu trebuia să se sesizeze din oficiu ținând cont că a mințit în proces, întreb și eu. Mulțumesc
Trebuia sa faceti cerere de inscriere in fals in fata instantei civile, conform art. 304 din Codul de procedura civila.

Art. 304 Cod procedura civila

Denunţarea înscrisului ca fals

(1) Dacă cel mai târziu la primul termen după prezentarea unui înscris folosit în proces una dintre părţi declară că acesta este fals prin falsificarea scrierii sau semnăturii, ea este obligată să arate motivele pe care se sprijină.
(2) Dacă partea care foloseşte înscrisul nu este prezentă, instanţa va ordona ca aceasta să se prezinte personal pentru a lua cunoştinţă de denunţarea înscrisului ca fals, să depună originalul şi să dea explicaţiile necesare.
(3) Judecătorul poate ordona prezentarea părţilor chiar şi înainte de primul termen de judecată, dacă partea declară, prin întâmpinare, că scrierea sau semnătura sa este falsificată.
(4) În cazuri temeinic justificate, părţile pot fi reprezentate prin mandatari cu procură specială.

Lucian Furdui a scris:

[quot.....evident că am făcut expertiză grafologica si sa dovedit că nu era semnătura mea. Să nu o mai lungesc, am avut câștig de cauză la Sibiu și la Alba-Iulia unde sa făcut apel. ....

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina a scris:

Trebuia sa faceti cerere de inscriere in fals in fata instantei civile, conform art. 304 din Codul de procedura civila.

.......

In speta, s-a efectuat expertiza grafologica.
Cornel Vasile, Consilier juridic