avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, La divort fiica mea poate fi acceptata ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, La divort fiica mea poate fi acceptata ca martor? ...

Buna seara,
La divort fiica mea poate fi acceptata ca martor? Ea e singura persoana care stie toate cate s-au intamplat intre mine si sotul meu.
Nu am nici un vecin care sa vina ca martor?
Fiica mea are 23 de ani.
Nu.
Nici una din rudele mele nu prea veneau pe la noi, din cauza ca sotul meu era violent si consuma alcool.
Cum pot dovedi oare atunci faptul ca divortul e din vina lui exclusiv?
Nu ati povestit nimanui, nici unei colege?
Martorul poate povesti si ce a auzit, nu neaparat ce a vazut.
Nu va intelegeti pt un divort prin acord?
Sunt instante care spun direct sa nu se vina cu martori care au auzit din povestiri, ci care au văzut.
Asta este strict legal.

Avocatii se ocupa de instrumentarea cazurilor atunci când concep divortul.
Ultima modificare: Marți, 1 Martie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De ce nu vreți să divorțați din culpă comună, că așa nu vă mai trebuie martori, și cauza se soluționează rapid`?

Copii nu pot fi martori la divorțul părinților lor.
Ultima modificare: Marți, 1 Martie 2022
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Dovezi "motive de divort" ContSters200238 ContSters200238 Daca poate sa imi raspunda cineva... mi-ar fi de mare ajutor De cand am deschis actiunea de divort si avocatul meu, si toata lumea imi spune ca am nevoie de ... (vezi toată discuția)
Divorț Meandi Meandi Bună ziua, M-ar interesa următoarea problemă : ce șanse am să divorțez dacă nu există martori, dar motivul de divorț e acela că între noi nu mai ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.am o situatie mai complicată. am 53 de ani, sunt casatorita ... carayuca carayuca Buna ziua.Am o situatie mai complica. Am 53 de ani,sunt casatorita de 32 de ani...doi copii majori.In urma cu trei ani,am suferit un AVC....in urma caruia am ... (vezi toată discuția)