Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratii fiscale administratia financiara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratii fiscale administratia financiara

Buna ziua,
am preluat de curand o asociatie de proprietari si am mare nevoie de cateva informatii :
Va rog sa ma indrumati in ceea ce priveste depunerea declaratiilor fiscale la administratia financiara de care apartine asociatia.

Ceea ce stiu pana acum este ca pana in data de 25 a fiecarei luni se depune si se plateste declaratia 100, pentru plata impozitelor corespunzatoare conventiilor civile.
Mentionez ca pana la jumatatea anului 2008 asociatia a avut un administrator cu carte de munca , cenzorul si femeia de serv. au conventie civila in continuare, aici nu s-a schimbat nimic.
Presupun ca la inceput de an (2010) sunt necesare anumite declaratii pentru anul expirat - 2009.

In acest moment nu mai exista contracte de munca, doar conventii civile.

Va rog sa acordati putin timp pentru a ma lamuri ce trebuie facut.

As aprecia daca se poate posta toate declaratiile si orice alte acte care trebuiesc depuse pe la admin. financiara si primarie pe un an in curs.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
doar cenzorul poate avea conventie civila in cazul in care este din afara asociatiei
daca este din asociatie are contract de mandat ca presedintele si membrii comitetului executiv
restul personalului-contract individual de munca,contract de prestari servicii
Se depune declaratia 100, asa cum stiti, pana la 25 ale fiecarei luni pentru luna trecuta cu optiunea de "conventii civile si contracte civile", nu "salarii".
Presupun ca impozitul a fost de 16%.
bun, si pentru anul 2009 avand in vedere ca a existat un contract de munca( carte de munca) nu se depune nimic special? (declaratia 205 sau 210 - am vazut pe un presedinte cu astfel de declaratii insa nu am intrebat ce si cum)
Impozitul pe conventii a fost de 10%, restul de 6% presupun ca il plateste fiecare in parte ?
Este corect asa sau trebuia oprit direct 16% ?

Caz concret: femeia de serv are pe conventie 444 ron , primeste in mana 399.6, si asoc. vireala prin declaratia 100 - 44.4 ron lunar(10%).
Petre Daniel, utilizator
Petre Daniel a scris:

bun, si pentru anul 2009 avand in vedere ca a existat un contract de munca( carte de munca) nu se depune nimic special? (declaratia 205 sau 210 - am vazut pe un presedinte cu astfel de declaratii insa nu am intrebat ce si cum)
Impozitul pe conventii a fost de 10%, restul de 6% presupun ca il plateste fiecare in parte ?
Este corect asa sau trebuia oprit direct 16% ?

Caz concret: femeia de serv are pe conventie 444 ron , primeste in mana 399.6, si asoc. vireala prin declaratia 100 - 44.4 ron lunar(10%).

nu stie nimeni sa raspunda? Ne-ar fi fost de folos noua celor mai putin experimentati....
@andradaa
Nu ati reusit sa intelegeti ce aveti de facut?
Pe aceasta sectiune problema mai este prezenta intr-un alt topic pe aceeasi pagina, ramane doar sa cititi.
www.avocatnet.ro/content/for...
Daca nici de aici nu intelegeti, cea mai buna sursa de documentare este administratia financiara....unde veti primi toate raspunsurile dorite.