Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ieșire din indiviziune M-am judecat cu sora mea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ieșire din indiviziune M-am judecat cu sora mea pentru casa ...

ieșire din indiviziune

M-am judecat cu sora mea pentru casa părintească.
Avocatul care m-a reprezentat ma convins că trebuie să cerem "ieșire din indiviziune".
Acum, procesul sa terminat, iar casa mi-a fost atribuită mie, urmând ca eu să-i plătesc surorii mele suma de 19000 euro.
Avocatul care ma reprezentat mi-a spus că sora mea are drept de apel și abia după ce trece acea perioadă sentința va fi definitivă și atunci vom vedea cum procedăm mai departe.
Problema este că eu nu am acei 19000 de euro și nici nu văd cum aș putea face rost de ei.
Ce va urma în acest caz, adică dacă nu am de unde să-i dau banii?

Vă mulțumesc.
Sora mea, cea care locuiește în casa părintească, a deschis proces ca ea să primească casa întreagă.
Avocatul meu, la proces a cerut ieșire din indiviziune.
Sa făcut expertiza.
Sora nu era de acord cu ieșirea din indiviziune și insista ca ea să primească tot.
Sentința a fost ca eu să primesc toată casa și să-i plătesc ei 19000 euro.
doamna, iesirea din indiviziune presupune imparteala casei, fie in natura, daca e comod partajabila, fie sa se atribuie uneia dintre parti, fie sa se vanda si sa se imparta banii.
daca sora a cerut sa i se atrubuie ei casa, trebuia sa fiti de acord cu cererea si sa va dea ea sulta,
atacati hotararea si scrieti ca nu ati cerut sa vi se atribuie si ca daca tot a cerut sora casa, mai ales ca ea sta in casa, iar dvs locuiti in afara tarii, sa i se atribuie ei si sa va dea sulta.
Avocatul meu, la proces a cerut ieșire din indiviziune.

asta a cerut si sora, iar avocatul trebuia sa ceara si felul in care vreti sa iesiti din indiviziune.
iesirea din indiviziune presupune sa nu mai aveti acea casa in comun.
gi-jane2, moderator
În concluzie, ieșirea din indiviziune se poate face prin:
- atribuire (cu plata unei sulte)
- în natura (dacă e comod partajabilă)
- prin vânzare (dacă nici una din părți nu dorește atribuirea)

Vă rog să mă corectați dacă am greșit.

În situația mea, nu pot să trag concluzia decât că am avut un avocat... nepregătit.

Pot cere în apel reîncadrarea ieșirii din indiviziune din "atribuire" în "vânzare" ?
nu ati gresit.
nu va puteti schimba cererea in apel si nici nu puteti cere vanzarea cat una din parti o vrea ( casa), cu siguranta ca puteti face apel pe motiv ca nu ati cerut atribuirea casei dvs pt ca nu locuiti in tara si nici nu va permiteti sulta.
apelati la un avocat sa vada ce aveti in dosar
Daca sora locuieste faceti contract de inchiriere si ii plati sulta lunara.