Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procura de la asociat majoritar. Cum fac ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procura de la asociat majoritar. Cum fac ?

intrebare scurta :

X este asociat cu 70% intr-un SRL, Y are 30 % si este si administrator. X vrea sa plece din tara 3-5 ani si vrea sa-l imputerniceasca pe Z sa se ocupe in perioada aceasta de firma (drept de semnatura, dividende, etc. maximum de reprezentare posibila )

ce fel de imputernicire trebuie semnata ? ce se poate stipula, ca maxim de delegari de responsabilitate? ce NU se poate stipula ?

DECLARATIE

Subsemnata ................................, cetăţean român, fiica lui ............ şi .................., născuta la data de ........................., în localitatea ...................., domiciliata în ....................... posesoare a C.I., seria ................ număr .................., eliberată la data de ...................., de Sectia ............, cod numeric personal: ............................, cunoscand prevederile codului penal referitoare la falsul in declaratii,

Prin prezenta declar ca indeplinesc toate conditiile cerute de lege pentru detinerea si exercitarea calitatii de imputernicit al D-lui .............................................., in vederea reprezentarii sale, cu puteri depline, in fata Adunarii Generale a Actionarilor SC ................................................., pentru luarea deciziilor care se impun, in calitate de Administrator, pentru semnarea documentelor necesare si pentru indeplinirea tuturor formalitatilor necesare ducerii la indeplinire a deciziilor adoptate.

Redactata si semnata in 3 (trei) exemplare din care 2 (doua) s-au eliberat partii azi, data atestarii.

Declarant,
...............................................

Si mai trebuie ca declarantul (persoana imputernicita) sa obtina un cazier fiscal.
DECLARATIE

Subsemnata ................................, cetăţean român, fiica lui ............ şi .................., născuta la data de ........................., în localitatea ...................., domiciliata în ....................... posesoare a C.I., seria ................ număr .................., eliberată la data de ...................., de Sectia ............, cod numeric personal: ............................, cunoscand prevederile codului penal referitoare la falsul in declaratii,

Prin prezenta declar ca indeplinesc toate conditiile cerute de lege pentru detinerea si exercitarea calitatii de imputernicit al D-lui .............................................., in vederea reprezentarii sale, cu puteri depline, in fata Adunarii Generale a Actionarilor SC ................................................., pentru luarea deciziilor care se impun, in calitate de Administrator, pentru semnarea documentelor necesare si pentru indeplinirea tuturor formalitatilor necesare ducerii la indeplinire a deciziilor adoptate.

Redactata si semnata in 3 (trei) exemplare din care 2 (doua) s-au eliberat partii azi, data atestarii.

Declarant,
...............................................

Si mai trebuie ca declarantul (persoana imputernicita) sa obtina un cazier fiscal.
Si depinde ce vrei: modelul pe care l-am trimis eu este o imputernicire cu puteri depline. Daca se doreste altceva, se limiteaza puterile prin specificarea clara a atributiilor.
Dar eu cred ca daca acest administrator Y va pleca in strainatate pe o asemenea perioada, ar fi bine sa se acorde puteri depline.
Si de asemenea cred caeste necesar si acordul celuilalt asociat, care, fiind majoritar, se poate opune si numi un alt administrator.
Miller, pot să am o altă părere? Modelul de mai sus nu reprezintă nicidecum o procură. Este doar o declaraţie dată de prezumtivul mandatar. Procura trebuie să emane de la mandant, nu? Iar din textul ei trebuie să rezulte voinţa mandantului de a fi reprezentat, să fie identificată persoana mandatarului, să reiasă obiectul mandatului şi limita puterilor acordate mandatarului.
Apoi, dacă citeşti cu atenţie problema supusă soluţionării, X, cel care urmează să dea procura, este doar asociat majoritar, nu administrator. Ca asociat, nu se poate implica în actele de administrare, acestea fiind în sarcina asociatului Y, care este administrator.
Sfatul meu pentru peterstern este să se adreseze unui notar public pentru o procură în formă autentică dată inclusiv pentru încheierea unor acte de dispoziţie (vînzarea unor imobile ale societăţii, ipotecarea imobilelor în vederea garantării creditelor necesare activităţii societăţii şi altele) sau pentru modificarea actelor constitutive ale societăţii, dacă doreşte acest lucru.
Am inteles ideea lui miller, insa eu spuneam ca cel care pleaca nu este administrator, este doar asociat majoritar si vrea sa imputerniceasca pe cineva pt a-l reprezenta cat timp este plecat.

Cum sa-ti explic ?

Mai exact, este vorba de sora mea (repet e doar asociat, nu si administrator) care pleaca in strainatate si vrea sa ma imputernicesca pe mine astfel incat eu sa am toate drepturile ei ca asociat, fara sa cesioneze partile sociale si fara sa fie nevoie sa vina in tara cand se depune bilantul, se iau dividendele, se semneaza acte etc. (nu vreau sa fiu exhaustiv)

Cu alte cuvinte asociatul minoritar care este si administrator sa nu-si faca de cap

Deci intrebarea ar fi ce fel de procura trebuie si ce pot si nu pot stipula in ea ?