avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,locuiesc in loc.Lupeni , jud. HD, sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,locuiesc in loc.Lupeni , jud. HD, sunt nascuta in 25.06.1964 ...

Buna ziua,locuiesc in loc.Lupeni , jud. HD, sunt nascuta in 25.06.1964 si am vechime in munca de 39 ani si 3 luni . Va rog sa-mi spuneti daca ma pensionez anticipat partial, in conditiile in care locuiesc de 57 ani in zona afectata de poluare permanenta , ce penalizare o sa am la pensia anticipata partial ? Va rog sa-mi spuneti si la cati ani se calculeaza penalitatea , la 5 ani sau la 3 ani ? Multumesc .
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:18, 17 Martie 2022
Iunie 1964 Februarie 2027 62/8 33/8
Potrivit anexei 5 din legea 263/2010 va puteti deschide drepturile la pensie anticipata partiala fara penalizare pe art.65(5) din legea 263/2010 incepand cu data de 25/08/2025.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata vavas vavas Locuiesc in loc.Lupeni , jud. HD, , sunt nascuta in 25.06.1964 si am vechime in munca de 35 ani si 5 luni . Va rog sa-mi spuneti, cand ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. mă scuzați că va deranjez. am o întrebare și ... mihac68 mihac68 Bună ziua. Mă scuzați că va deranjez. Am o întrebare și dacă puteți să mă lămuriți v-as fi recunoscătoare.Daca o femeie este născută la data de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata sau la limita de varsta flavianda flavianda Buna ziua. Sunt nascuta in aprilie 1963, vechime in munca 36 ani si locuiesc in oras aflat pe lista celor afectate de poluare. In acest sens, care ar fi ... (vezi toată discuția)