Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,locuiesc in loc.Lupeni , jud. HD, sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,locuiesc in loc.Lupeni , jud. HD, sunt nascuta in 25.06.1964 ...

Buna ziua,locuiesc in loc.Lupeni , jud. HD, sunt nascuta in 25.06.1964 si am vechime in munca de 39 ani si 3 luni . Va rog sa-mi spuneti daca ma pensionez anticipat partial, in conditiile in care locuiesc de 57 ani in zona afectata de poluare permanenta , ce penalizare o sa am la pensia anticipata partial ? Va rog sa-mi spuneti si la cati ani se calculeaza penalitatea , la 5 ani sau la 3 ani ? Multumesc .
Iunie 1964 Februarie 2027 62/8 33/8
Potrivit anexei 5 din legea 263/2010 va puteti deschide drepturile la pensie anticipata partiala fara penalizare pe art.65(5) din legea 263/2010 incepand cu data de 25/08/2025.