Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna, vin si eu cu o intrebare si gasirea unei soliti ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna, vin si eu cu o intrebare si gasirea unei soliti privind ...

Buna, vin si eu cu o intrebare si gasirea unei soliti privind aceasta lege criminala Legea 118/2019 Registrul sex offenders si o lege foarte abigua prin care o persoana este condamnata a doua oara si care incalca drepul la viata si reabilitare in societate.

Ca urmare am niste prieteni care au fost condamnati pe ne drept in anumite state terte si s-au ales cu niste pedepse de 3 ani, au fost abuzati de aceasta lege prin fortarea de a fi colectate probe biologice, desi ei nu au comis vreo fapta pe teritoriul Romaniei. Aceasta lege 118/2019 practic iti ia dreptul la viata si te face criminal/inculpat daca se întâmplă dintr-o greseala sa nu te prezinti la politie o data la 3 luni pentru a semna. Vreau sa stiu de ce aceasta lege criminala se si contrazice spre ex: un cetatean roman fara nici-o condamnare in Romaniei vrea sa plece la munca in strainatate iar acea persoana nu poate veni la termenul fixat, fiind distanta prea lunga si cheltuieli sau pur si simplu risca sa fie data afara de la lucru pentru absenteism. Legea 118/2019 zice ca nu afecteaza sub niciun fel dreptul la munca desi chiar asa face legea iti ia dreptul la viata si munca pentru a supraviețui.
Eu stau sa ma intreb ce facem cu aceste persoane care ajung in depresie sau aceasta lege criminala ii provoaca la alte infractiuni din motiv de razbunare contra statului Roman care a adoptat mizeria asta de lege.
Ore de ce nu se face un registru national sa cuprinda chiar cele mai grave infractiuni unde clar se recidiveaza, cele mai grave infractiuni sunt vanzarile de droguri la copii si adulti numita si moartea alba sau criminali care au ucis copii sau adulti si au recidivat????
Am auzit ca este bine venita aceasta lege, eu zic ca incalca constituția România si chiar adevarata democratie.
O persoana poate fi condamnata o singura data pentu o fapta nu de zece ori , tin sa înțeleg ca sa adoptat o lege asemanatoare inchizitiei, comuniste, Naziste si Fasciste
Mulțumesc celor care au rabdare sa citeasca si astept un raspuns logic de la un advocat/jurist cu experienta bogata pe acest subiec.
Daca vreti sa va judecati pe tema asta, cautati un avocat. In rest noi cei de pe forum nu putem face nimic.
Legea este din de categoria triburilor din zimbabue, si este conceputa de o doamna care ne invata prin emisiuni ca viata de familie trebuie sa dispara si sa fie inlocuita cu viata in grupuri, urmaritio sa va convingeti cine a inventat asemenea aberatie de lege, Trebuie sa intentam procese sa atacam legea la ccr, dar mai ales sa cerem despagubiri statului Roman , asa vom reusii sa protejam viirorul oamenilor de asa creiere iluminate, Corecta ar fi asa o lege sa ca fiecare cetatean sa ajunga in fata unei instante pentru a i se cantarii cauza starea ,iar in aceasta faza instanta sa se pronunte de o asa decizie daca este nevoie ori nu ca cetateanul sa se prezinte etc la politie, ce au facut ei au amestecat tantarul cu elefantul au bagat pe toti intr.o categorie, se folosesc de pretextul violatorilor si a pedofililor actuali nestiind sa distinga infractiunile intr.e ele leau bagat zeci la grup, si le.au pus in spinarea tuturor .Incopetentii pe care iam votat ne.au condamnat pe viata, ne ameninta ca ne baga.n puscarii daca nu ne prezentam la politie, eu in anul 2000 pe cand aveam 20 de ani, am primit o suma de bani de la o prostituata,am fost incadrat la un aliniat de proxenetism, si anume,tragerea de foloase de pe urma prostitutiei,am savarsit 3 ani de inchisoare iar prostituata un an pentru ca nu a vrut sa recunoasca ca mia dat bani, a fost batuta,am fost abuzati,amandoi, si am suferit in urma unui sistem judiciar ramas de pe urma comunismului si a abuzurilor politiei. Sarac fiind mam bucurat ca am terminat si mi.am refacut viata, multi ani am avut depresii dar mi.am revenit, acum dupa 22 de ani aceasta lege imi da viata peste cap,ma simt amenintat, in pericol,sufar exagerat,nu dorm noptile,am discutat cu avocata si intentam procese pana in panzele albe, dar este nevoie de mai .ulta lume pentru a reusii, nu asteptati,intentati procese la ccr, Si dati statul Roman in judecata cerand despagubiri. Doar asa vom reusi.

Andi Dosian a scris:

Buna, vin si eu cu o intrebare si gasirea unei soliti privind aceasta lege criminala Legea 118/2019 Registrul sex offenders si o lege foarte abigua prin care o persoana este condamnata a doua oara si care incalca drepul la viata si reabilitare in societate.

Ca urmare am niste prieteni care au fost condamnati pe ne drept in anumite state terte si s-au ales cu niste pedepse de 3 ani, au fost abuzati de aceasta lege prin fortarea de a fi colectate probe biologice, desi ei nu au comis vreo fapta pe teritoriul Romaniei. Aceasta lege 118/2019 practic iti ia dreptul la viata si te face criminal/inculpat daca se întâmplă dintr-o greseala sa nu te prezinti la politie o data la 3 luni pentru a semna. Vreau sa stiu de ce aceasta lege criminala se si contrazice spre ex: un cetatean roman fara nici-o condamnare in Romaniei vrea sa plece la munca in strainatate iar acea persoana nu poate veni la termenul fixat, fiind distanta prea lunga si cheltuieli sau pur si simplu risca sa fie data afara de la lucru pentru absenteism. Legea 118/2019 zice ca nu afecteaza sub niciun fel dreptul la munca desi chiar asa face legea iti ia dreptul la viata si munca pentru a supraviețui.
Eu stau sa ma intreb ce facem cu aceste persoane care ajung in depresie sau aceasta lege criminala ii provoaca la alte infractiuni din motiv de razbunare contra statului Roman care a adoptat mizeria asta de lege.
Ore de ce nu se face un registru national sa cuprinda chiar cele mai grave infractiuni unde clar se recidiveaza, cele mai grave infractiuni sunt vanzarile de droguri la copii si adulti numita si moartea alba sau criminali care au ucis copii sau adulti si au recidivat????
Am auzit ca este bine venita aceasta lege, eu zic ca incalca constituția România si chiar adevarata democratie.
O persoana poate fi condamnata o singura data pentu o fapta nu de zece ori , tin sa înțeleg ca sa adoptat o lege asemanatoare inchizitiei, comuniste, Naziste si Fasciste
Mulțumesc celor care au rabdare sa citeasca si astept un raspuns logic de la un advocat/jurist cu experienta bogata pe acest subiec.

Toti cei afectati,va invit sa ne alaturam pe Facebuk In grupul
Legea Nazista 118/2019
Acolo o sa discutam si sa ne strangem cat mai multi in cautare de soluti