Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Sunt arhitect, si am depus o documentatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Sunt arhitect, si am depus o documentatie pentru o ...

Buna ziua. Sunt arhitect, si am depus o documentatie pentru o Autorizate de Construire la Primaria sector 1, Bucuresti. Mi s-a raspuns ca proiectul "incalca prevederile PUG-MB". Dar in raspunsul scris nu scrie la ce anume din regulamentul PUG se refera. M-am dus la discutie cu functionara care a redactat raspunsul, mi-a raspuns ca nu e treaba ei sa imi spuna ce anume (considera ea ca) incalca regulamentul din proiect. E greu de localizat exact la ce se refera, e acul in carul cu fan. I-am si explicat: sunt institutii cum e ISU care iti raspund in scris, "ati incalcat articolul 3.4 alin. 2 din normativul Z". Oare nu exista vreo prevedere care sa oblige functionarul sa spuna explicit ce lege/HG/ HCM/articol/paragraf este incalcat? Sau pot sa-ti spuna dupa chef, pur si simplu ca "Proiectul incalca legislatia in vigoare"? De exemplu, pana si politistul pe strada iti spune "Ati incalcat limita de viteza cu atat, conform x si y" si in constatare specifica ce prevedere s-a incalcat. Politia de ce nu spune ambiguu "Ati incalcat legislatia tarii, nu spun ce prevedere din ce lege, dar totusi: uite amenda de 1000 ron, si carnetul suspendat pe 3 luni"?
andreifuf, utilizator
Buna ziua,

In mod normal ar trebui sa se precizeze in adresa ce prevederi sunt incalcate, in caz contrar, se poate sesiza instanta de judecata iar daca in urma controlului efectuat de instanta de judecata se constata ca proiectul corespunde prevederilor legale de urbanism se dispune obligarea primariei la emiterea autorizatiei de construire.

Cu stima,
av.Jasmine Oancea
Aha, multumesc de raspuns.