Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua. Azi, 21.03.2022 am făcut vizita medicala ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua. Azi, 21.03.2022 am făcut vizita medicala la medicina ...

Bună ziua. Azi, 21.03.2022 am făcut vizita medicala la medicina muncii pt schimbarea jobului de la un angajator la un altul.
Intrebarea e în cât timp medicul de la medicina muncii va transmite fisa de aptitudini formei angajatoare? Are un timp anume, din punct de vedere legal.?? Mulțumesc
Nu exista mentionat un astfel de termen in HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor.
Se mentioneaza doar ca lucratorul si angajatorul vor primi fiecare cate un exemplar din fisa de aptitudine,
-art.17 Fişa de aptitudine care finalizează examenul medical la angajarea în muncă se completează numai de către medicul de medicina muncii, în două exemplare, unul pentru angajator şi celălalt pentru lucrător.