Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua ! Avem nevoie de o părere din partea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua ! Avem nevoie de o părere din partea dumneavoastră ...

Bună ziua !
Avem nevoie de o părere din partea dumneavoastră cu privire la următoarea situație :
- într-un articol de presă s-a spus că :
,, o serie de documente, a căror valabilitate a fost prelungită în repetate rânduri pe perioada stării de alertă, își vor pierde valabilitatea în data de 31 martie 2022.''

În asemenea situație avem Contractul colectiv de muncă.

Nu cumva este o greșeală în presă ?
Cum este corect :
- documentul expiră în data de 31 martie 2022 ?
Sau
- după 90 de zile /3 luni de zile de la încetarea stării de alertă ?

mai bine cititi in lege decat in presa, o sa aflati exact.
[ link extern ]
(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și
autoritățile publice precum și de entitățile private autorizate conform
legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o
perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări
Vă mulţumim din suflet pentru ajutor și răspuns !
Țineți cont și de această obligație:

Contractele colective de muncă (CCM) care ar fi expirat pe perioada stării de alertă au fost ținute în vigoare pe toată această perioadă prin Legea nr. 55/2020 - și mai mult decât atât, ele expirând la începutul lui iunie. Angajatorii sunt însă obligați să inițieze negocierile ceva mai devreme, până pe 22 aprilie, riscând altfel amenzi de până la 10.000 de lei.

www.avocatnet.ro/articol_608...

Articolul 20
(1) Valabilitatea contractelor colective de muncă și a acordurilor colective de muncă se prelungește pe durata stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acesteia.
(2) În cazul contractelor și acordurilor colective de muncă prevăzute la alin. (1), părțile au obligația inițierii negocierii colective în termen de 45 de zile de la încetarea stării de alertă, în condițiile legii.
Vă mulţumim din tot sufletul pentru ajutor !
oanaportar, utilizator