Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! In cazul unei succesiuni privind o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! In cazul unei succesiuni privind o mostenire in urma ...

Buna ziua! In cazul unei succesiuni privind o mostenire in urma parintilor decedati trebuie sa ma prezint personal, sau se poate da o imputernicire pentru fiul meu, avand in vedere ca traiesc in strainatate si nu am posibilitatea deplasarii. Bineinteles, imputernicire dat in fara notarului si tradus in limba romana. Multumesc
Buna ziua, se poate sa fiti reprezentat la dezbaterea succesiunii printr-o procura speciala data in acest sens mandatarului ales de dvs.
Puteți împuternici fiul dvs.
Dar nu prin procura la notar strain, ci numai la Ambasada sau Consulat.
Nu va sfătuiesc sa faceți la notar pentru ca o sa cheltuiți niște sute de euro și nu o sa va folosească.
raluk0207, utilizator
Eu am dezbatut succesiune cu procura emisa in Italia, la notar, apostilata si tradusa in Romania. Nu se mai poate?

raluk0207 a scris:

Puteți împuternici fiul dvs.
Dar nu prin procura la notar strain, ci numai la Ambasada sau Consulat.
Nu va sfătuiesc sa faceți la notar pentru ca o sa cheltuiți niște sute de euro și nu o sa va folosească.

@sandor Acum dvoastra stiti situatia in amanunt. Aveti sau nu frati, sunteti fiul biologic al ambilor parinti, vreti sa vindeti, etc. Din ce spuneti n-ar fi o urgenta, daca era dezbateati succesiunea dupa ce a murit primul parinte. Posibil intr-un accident sau secerati de covid-19. Daca nu e vreo urgenta, nu va grabiti! Odata si odata tot veti veni in tara. Asa, de la distanta, n-o sa va fie simplu! Va cere notarul ,,n" acte, nu intru in amanunte. P.S. Pt. doamnele specialiste: de ce nu poate scoate biroul notarial fituica de ,,descarcare" de la ANAF? Sau pe cea de la primarie? Intreb pt. ca bancilor se poate adresa! Stiu, este mai simplu sa incasezi fara sa faci nimic.
Nu s-a putut nici atunci. A fost notarul respectiv mai permisiv.
Majoritatea notarilor straini intocmesc procuri cu legalizare de semnatura (practic legalizeaza numai semnatura dvs, nu si continutul inscrisului).
In Romania, pentru dezbaterea succesiunii, procura trebuie sa fie autentica, cu incheiere de autentificare.
Apostilarea nu inlocuieste cerinta autentificarii.