Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile ...

Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile de la publicarea în monitorul oficial?
Întra intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sub condiţia depunerii prealabile a OUG la Camera competentă să fie sesizată, dacă în cuprinsul ei nu este prevăzută o dată ulterioară.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In ordonanța 1/2022 cred că spune clar ce puncte de la art I intră în vigoare la 30 de zile de la publicare.
Articolul II
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe, Guvernul va modifica în mod corespunzător Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările și completările ulterioare.
Articolul III
Dispozițiile art. I pct. 10-12, 14-21, 25, 28 și 35-38 intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a prezentei ordonanțe
Si 90 de zile unde se mentioneaza?
Articolul II
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe, Guvernul va modifica în mod corespunzător Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002.

Eu înțeleg că până la modificarea OUG 195, Ordonanța 1/2022 nu își face efectul decât pentru punctele menționate că intră în vigoare la 30 de zile
Legendarul11, utilizator
Nu scrie ca nu întra în vigoare pct.26... oug 195 este deja modificata
Cornel Vasile, Consilier juridic