avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile ...

Punctul 26 din ordonanța nr.1/2022 se aplică la 90 de zile de la publicarea în monitorul oficial?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:53, 10 Aprilie 2022
Întra intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sub condiţia depunerii prealabile a OUG la Camera competentă să fie sesizată, dacă în cuprinsul ei nu este prevăzută o dată ulterioară.
Ultima modificare: Duminică, 3 Aprilie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic
In ordonanța 1/2022 cred că spune clar ce puncte de la art I intră în vigoare la 30 de zile de la publicare.
Articolul II
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe, Guvernul va modifica în mod corespunzător Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările și completările ulterioare.
Articolul III
Dispozițiile art. I pct. 10-12, 14-21, 25, 28 și 35-38 intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a prezentei ordonanțe
Si 90 de zile unde se mentioneaza?
Articolul II
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe, Guvernul va modifica în mod corespunzător Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002.

Eu înțeleg că până la modificarea OUG 195, Ordonanța 1/2022 nu își face efectul decât pentru punctele menționate că intră în vigoare la 30 de zile
Ultima modificare: Vineri, 8 Aprilie 2022
Legendarul11, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu scrie ca nu întra în vigoare pct.26... oug 195 este deja modificata
Ultima modificare: Duminică, 10 Aprilie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este termenul de depunere a cererii pentru reducerea perioadei ... alinayahoo alinayahoo Care este termenul de depunere a cererii pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului ? (vezi toată discuția)
Bună ziua...am o pedeapsa cu suspendare și și supraveghere ... Ion131 Ion131 Bună ziua...Am o pedeapsa cu suspendare și și supraveghere de 4 și interzicerea conducerii de autovehicule pe 5 ani de zile.Intrebarea mea pot sa îmi ... (vezi toată discuția)
Gresita incadrare a faptei motiv de nulitate a procesului verbal ? Florin111 Florin111 Am contestat in instanta o amenda contraventionala si acum ,uitandu-ma mai atent prin documentele depuse de ipj am constatat ca fara ca eu sa solicit ei au ... (vezi toată discuția)