Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de serviciu anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de serviciu anticipata

Salut.
Sunt pensionar din sistemul de ordine publica, unde pensia este stabilita in functie salariu net din ultima luna de activitate.
De un an de zile lucreaz la o firma de paza cu contracat de munca. Doresc sa stiu daca pe baza unei adeverinte emise de angajator pentru acest an de munca se poate recalcula pensia, ori daca are vreo influenta la cuantumul pensiei. Multumesc.
Adica sunteti beneficiar de pensie dintr-un sistem neintegrat sistemului public.
Drepturile dvs. de pensie vor fi recalculate numai atunci cand veti indeplini conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, conform legislatiei aplicabile sistemului public de pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua. Multumesc de raspuns.
Cu respect. C. Pricope. =D>